ПУ ще е домакин на Балканско лятно училище за религии и обществен живот

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
12:01 / 05.08.2013
1647
Бивши и настоящи студенти от
ПУ "Паисий Хилендарски":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Пловдивският университет "Паисий Хилендарски" е домакин на Балканско лятно училище за религия и обществен живот (BSSRPL), което ще се проведе за пръв път под тепетата от 10 до 25 август 2013 г. Това съобщиха от висшето училище.

Съорганизатори на проявата са Философско-историческият факултет на ПУ и Бостънският университет, щата Масачузец, САЩ. Партнират им университети от Великобритания, Гърция, Италия, Полша, Румъния, Турция и Финландия. Проектът, по който се осъществява това ново начинание, е подкрепен от секторна програма "Еразъм" - дейност "Интензивни програми", и програма "Учене през целия живот" към Център за развитие на човешките ресурси. Директор на Балканското училище е доц. д-р Мария Шнитер от Катедра "Етнология" в Пловдивския университет.

Темата на тазгодишното издание е "Синкретичните общества - мост между традиция и модерност?". Изхождайки от идеята, че религиите и религиозните идентичности имат централно място в живота на индивиди и общества, а съвременният свят е все по-разнообразен и взаимосвързан, лятното училище ще бъде организирано като форум за опознаване на различията, за създаване на положителни нагласи към другостта и за практическо овладяване на стратегии за живот и съвместна дейност в културна среда на многообразие.

Фокусът е върху религиозния синкретизъм - както на Балканите, така и по света - като уникална форма за съчетаване на различията в правната и нормативната база, организирането на общностите, религиозните практики, семейните задължения, дефинирането на ролите на социалния пол и др. Организаторите вярват, че примерите за религиозен синкретизъм в района на Родопите и Тракия около град Пловдив ще предоставят на участниците богато опознавателно поле.

Затова в програмата са планирани срещи, дискусии, лекции и пътувания в региона на Пловдив и в определени местности в Родопите. Дейностите на лятното училище включват и т.нар. лаборатория за практически приложима толерантност и разбиране на различни политически идеи, морални възгледи и принадлежности.

Сред основните лектори и докладчици от страна на организаторите са: директорът на ISSRPL Адам Селигман, професор по религия в Бостънския университет и научен сътрудник в Института за култура, религия и международни отношения; Силвио Ферари от университета в Милано; Джон Ийд и Ирина Арон от Университета Рохамптън в Лондон; Емре Октен и Айхан Кайя от Истанбулския университет "Билги"; Джеймс Скот от Карелския институт в Йоенсуу, Финландия; Георги Минчев от Университета в Лоц, Полша; Юри Стоянов от Университета в Лондон и Института за археологически проучвания Олбрайт в Йерусалим, както и някои от изтъкнатите специалисти по темите на училището от българските академични среди и от неправителствения сектор.

За участниците са организирани прожекции на българския филм "След края на света" на режисьора Иван Ничев, както и на македонския документален филм "Споделени светилища" на Елизабета Конеска, съпътствани от срещи-дискусии с двамата режисьори.

В програмата са предвидени още посещения до ромския квартал Столипиново, до църквите на различните християнски деноминации, джамиите и синагогата в Пловдив, както и учебни екскурзии до Бачковския манастир и село Баните, област Смолян. Гостоприемните жители на селото ще настанят участниците от цял свят в домовете си и ще ги въведат в своето самобитно всекидневие. Във всеки от храмовете участниците се включват в съответните ритуали, прилагайки на практика идеята на училището, че границите на толерантността могат да бъдат опознати едва когато бъдат достигнати, както казва доц. д-р Мария Шнитер.

В първото издание на лятното училище участват представители на Босна и Херцеговина, България, Великобритания, Германия, Гърция, Зимбабве, Испания, Италия, Канада, Косово, Полша, Съединените щати, Сърбия, Турция, Финландия, Хърватия и Швейцария.

Балканското училище е своеобразен дъщерен проект на Международните училища за религии и обществен живот (ISSRPL), които се радват на десетилетна традиция и за първи път през 2011 г. събраха в Пловдив хора от 13 държави, за да дискутират темата "Мозайка от маргиналии: етничност, религия, принадлежности".

Допълнителна информация е публикувана на сайта на Международните училища за религии и обществен живот: http://www.issrpl.org/.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Посрещнаха Митрофанова в Пловдив с "Путин е убиец" и "Върви си в ...
Ограничения по улица в Пловдив до 11 февруари
Какво се случва с Небет тепе?
От днес Пловдив ще има редовен градски транспорт?
Най-новият жилищен комплекс в "Тракия" е в активен строеж
Пловдивчанин: Всички лампи мигат. Вчера спря пералнята, днес суши...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).