ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
ПУ съорганизатор на международна научна среща в Анкара
Автор: Екип Plovdiv24.bg 14:25 / 09.10.2012Коментари (0)4517
©
Бивши и настоящи студенти от
ПУ "Паисий Хилендарски":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Международният симпозиум "България и Турция на междукултурния кръстопът: език, история, литература - II" на 4 и 5 октомври 2012 г. събра в Анкара преподаватели от ПУ "Паисий Хилендарски", Анкарския университет и други големи висши училища в Турция. Това е втората международна научна среща на учените от двете държави. Домакин на събитието през тази година бе Анкарският университет, а съорганизатор на форума - Филологическият факултет на ПУ "Паисий Хилендарски".

Първата научна среща бе проведена през октомври 2011 г. и тогава домакин на събитието бе Пловдивският университет. Вече излезе и сборникът от този първи по рода си научен форум, като премиерата се състоя в деня на откриването на симпозиума в Анкара - 4 октомври 2012 г. Сборникът бе представен от декана на Филологическия факултет на ПУ "Паисий Хилендарски" доц. д-р Живко Иванов.

Международният симпозиум се проведе в зала "Фараби" на Факултета по лингвистика, история и география на Анкарския университет. Той бе открит с встъпително слово на ректора домакин - проф. д-р Еркан Ибиш. Тържествени встъпителни слова произнесоха също ректорът на ПУ"Паисий Хилендарски" доц. д-р Запрян Козлуджов, деканът на Факултета по език, история и география на Анкарския университет проф. д-р Рахми Ер, както и културният аташе на България в турската столица Петър Арабаджиев.

В симпозиума се включиха 11 учени, които преподават в четири турски университета - Анкарски университет, Университет Гази, Истанбулски държавен университет и Университет в Чанаккале. Българските участници бяха 7 - свои доклади изнесоха преподавателите от ПУ "П. Хилендарски" доц. д-р Запрян Козлуджов, доц. д-р Живко Иванов, проф. дфн Клео Протохристова, доц. д-р Станка Козарова, гл. ас. д-р Дияна Николова, ас. Харун Бекир, задочно участие с доклад имаха гл. ас. д-р Борян Янев и доц. д-р Иван Чобанов.

Изключително професионалната ангажираност по време на работните сесии бе обезпечена най-вече от доц. д-р Хюсеин Мевсим от Анкарския университет - организатор на събитието от турска страна, осъществил и превода на докладите, както и цялостния режим на работа по време на симпозиума. За участниците бе предвиден симултанен превод - от български на турски език и от турски на български език, разказаха от Филологическия факултет на ПУ "Паисий Хилендарски".

Организаторите на международния симпозиум оказват особено сърдечен прием на своите гости от България. Освен научния форум, са проведени и много ползотворни работни срещи, завършили с подписването на договор за научно сътрудничество. Наред с официалните срещи с ректора на Анкарския университет проф. д-р Еркан Ибиш и с декана на Факултета по език, история и география проф. д-р Рахми Ер, ректорът на ПУ "Паисий Хилендарски" и деканът на Филологическия факултет се срещат и представители на института "Юнус Емре" и постигат подписване на договор за сътрудничество.

От 2009 г. институтът има сключени редица такива договори за културно и научно сътрудничество с много университети в света. Към институт "Юнус Емре" има и проект по т

©
юркология, който цели да подпомага развитието на академични специалности с преподаване на турски език. Договорът, сключен с Пловдивския университет, предвижда създаването на библиотека с турска литература и посредничество от страна на институт "Юнус Емре" за осигуряване на гост лектори от турски университети за обезпечаването на лекционни курсове в ПУ "Паисий Хилендарски". Ще се организират и провеждат и летни езикови курсове за студенти.

Предвижда се и отпускане на ежегодни стипендии на български студенти - за магистърски програми в Турция, в Анкарския университет, както и постепенно нарастване на числеността на тези студенти през следващите години. Досега тази бройка е била 1, но със сключването на договора се планира обучаваните по тези програми студенти да се увеличат от следващата година.

И досега в ПУ "Паисий Хилендарски" обменът на преподаватели с Анкарския университет е съществувал: по програма "Еразъм", както и с лекционния курс по турска лексикология, изнесен от доц. д-р Паша Явузаслан. След втория международен симпозиум на 4 и 5 октомври се очаква научното сътрудничество между Пловдивския и Анкарския университети да продължи още по-интензивно.

Сборникът с материали от втория форум "България и Турция на междукултурния кръстопът: език, история, литература" трябва да излезе до края на тази година. Третият международен симпозиум ще бъде проведен отново в Пловдив - през м. октомври 2013 г. Тогава домакин отново ще бъде Филологическият факултет на ПУ "Паисий Хилендарски".







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да (5762) 58%
Не (3192) 32%
Не мога да преценя (942) 10%
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: