© | Паметници от времето на социализма двайсет години лежат забравени в покрайнините на Пловдив. Ценни скулптури от мрамор и бронз са пускани от въздуха с цел да бъдат нарочно счупени. Вината на отречените паметници е, че изобразяват фигури на известни лица от социализма.Ограда, заключен двор, бурени и храсти. Това от двайсет години е домът на паметници, украсявали центъра на Пловдив. Някога на героите от социализма се кръщаваха улици, булеварди, заводи. Днес са отречени. Скулптури на Лиляна Димитрова, Петър Ченгелов, Георги Димитров лежат в двора на арт-център.
"91-92 година буквално от дистанция ги хвърляха от крановете и ги пускаха с цел да бъдат потрошени", спомня си Жорж Трак - скулптор.
Паметникът на Петър Ченгелов днес е изцяло покрит от бурени. Някога е украсявал площада пред Централна поща. Фигурите от мрамор и бронз са изкушение за крадците.
Набезите върху забравените фигури не свършват. Статуята на Петър Ченгелов е с отрязана ръка. Статуята на Георги Димитров е с полуотрязана глава.
Жорж Трак поставя отречения паметник на партизанката Йорданка Николова на входа на арт-центъра. Развихря се скандал.
"На Общинския съвет веднага бе докладвано, квартални ентусиасти, видите ли, ние сваляме паметниците на комунистите, Жорж Трак ги вдига", разказа скулпторът.
Идеята за експониране на соц. паметниците за момента не намира отзвук. Ако това се случи, трябва да има обществено допитване - заявява гражданската си позиция председателят на Общинския съвет.
"Със сигурност аз не бих дал положителна оценка на развитие на една такава идея", категоричен е арх. Илко Николов - председател на Общински съвет- Пловдив.
Според Жорж Трак обаче миналото ни не бива да бъде захвърлено на бунището на историята. Той предлага създаването на Музей на социализма, който може да бъде изграден на територията на Братската могила в Пловдив.
Източник: БНТ |