След 36 години Панагюрското златно съкровище най-сетне се завърна у дома в пловдивския Археологически музей. Посрещна го и го целуна лично кметът Славчо Атанасов, който след повече от година тиха дипломация, водена съвместно с директора на музея Костадин Кисьов, изпълни обещанието си да върне световния уникат там, където му е мястото, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Безценният шедьовър пристигна в блиндирана кола, съпровождано от полицейски конвой. Касетите с експонатите бяха пренесени зад вратите на музея лично от Кисьов, който пристигна заедно със съкровището след като изкара почти безсънно последното денонощие в София.
С бели ръкавици бе изваден ритон по ритон, за да ги види кметът, а и журналистите, а после златните съдове отново бяха прибрани на сигурно място. Охранителната система на музея е най-модерната в страната. Целият напълно реконструиран музей е на най-високо европейски ниво и достоен за най-безценния си експонат.
"Панагюрското съкровище винаги е било собственост на нашия музей, но ни беше взето през 1974 г. за участие в международна изложба и повече не ни го върнаха, а покрай него и другите ни взети ценни експонати бе създаден Националният исторически музей в София. Обяснението беше, че базата ни е зле, а охраната - ненадеждна. В новия си вид нашият музей е номер 1", разказа Костадин Кисьов.
Съкровището съдържа 9 експоната, изработени от 6 кг и 100 гр 24-каратово злато. Най-вероятно е принадлежало на Лизимах, който от 306 г. пр. н. е. е владетел на Тракия, или на някой друг от пълководците на Александър Македонски и е изработено в град в Мала Азия. То представлява луксозен трапезен сервиз, като най-големият съд е фиала. Предполага се, че е било заровено през 280 г. преди Христа при нашествието на келтите в Тракия.
Открито е през 1949 г. от братята Дейкови при добив на глина за тухли. Може би за първи път в българската история те добросъвестно го предали на тогавашните околийски служби. Не случайно като признание за стореното от тях в експозицията е отредено място за снимки както на мястото, където е открито, така и на откривателите.
Нито кметът, нито директорът пожелаха да споменат имената на високопоставените лица, които помогнаха за връщането на съкровището, за да не им създадат неприятности. От 12 октомври, когато в 11 ч. официално ще бъде открит Археологическият музей, всички пловдивчани ще могат да видят неговите най-ценни експонати.