© Plovdiv24.bg | | Предизборно изключително много се спекулира с парите, усвоени от Пловдив по европейски проекти. По темата се спекулира и в двете посоки - ресорният кмет Георги Търновалийски (БСП) се хвали с проекти за стотици милиони, опозицията твърди, че Пловдив е на опашката, що се отнася до парите от Европа. Plovdiv24.bg реши да направи свое независимо проучване и да ви предостави истината, подкрепена само и единствено от факти. Справката сочи, че за този мандат Пловдив е спечелил проекти на стойност 13 220 892 лева. За сравнение, градовете от "чергата" на нашия са спечелили доста повече (целенасочено София дори няма да я споменаваме).
Абсолютен лидер е Бургас със спечелени проекти за 226 833 347 лева.
Варна, с която редовно си мерим населението, е спечелила проекти за 43 810 533.
Други градове, с които можем да се съпоставим, са спечелили европейски проекти на стойност:
Стара Загора - 21 204 432 Плевен - 13 774 650 Велико Търново - 62 433 936
Тази справка ясно показва, че градът ни е претърпял пълен провал в подготвянето и спечелването на проекти с европейско финансиране. Кандидат-кметът на БСП, който бе и кмет по европейските въпроси, често се хвали в предизборните си речи, че градът ни има подготвени проекти за близо 200 милиона. Къде са тези проекти? Защо г-н Търновалийски спекулира по този начин с цифрите? Защо не вади реалните цифри на реално спечелените пари от Европа? Защо един провалил се в ресора си заместник-кмет има желанието и си мисли, че може да управлява цял Пловдив? Това са въпроси, на които най-вероятно пловдивчани няма да получат отговор, тъй като няма предизборно удобни отговори, които да бъдат изречени.
Припомняме ви, че Търновлийски избяга от дебата, на който бе поканен в студиото на Plovdiv24.bg, може би за да не му се налага да отговаря на въпросите за провала на Пловдив с европроектите.
Друг важен показател е, че от тези спечелени малко над 13 милиона, Пловдив до момента е успял да усвои едва 3 155 813 лева от тях.
Най-големият спечелен проект е: "Ремонт и реконструкция на училищни сгради в гр. Пловдив", който е на стойност 5 966 111,56 лева.
Следват:
Подобряване на екологичната и рекреационна среда на град Пловдив - 2 894 691,76
"Корекция и подпорни стени на р. Марица от км 2+884 до км 3+434 - ляв бряг -L=550 м" - 1 793 141,1 лева
"Интегриран план за градско развитие на Пловдив" - 998 415 лева
Разработване и внедряване на "Интегрирана информационна система на община за подобряване на процесите и обслужването на гражданите и бизнеса" - 852 000 лева
и още няколко по-малки проекта.
Само за сравнение Бургас е спечелил 131 181 116,83 лева за "Интегриран градски транспорт на Бургас".
Изводът, който можем да си направим е, че Пловдив претърпява тотален провал по отношение на усвояването на парите по европейските програми и е нужна драстична промяна в тази насока, за да наваксаме в това изключително важно отношение.
Припомняме, че емблематична загуба за ресора на Георги Търновалийски бе финансиране от 5.2 милиона лева за Небет тепе заради закъснение в подаването на документи. Припомняме, че служителката на общината бе последна в подаването на документи след всички други община, дори след Дупница, като е подала документите 16 минути след крайния час в МРРБ. От поредицата новини по темата на Plovdiv24.bg стана ясно, че документите са били взети подписани от Областна управа в "12 без нещо" по думите на въпросната подопечна на Търновалийски, но така и не стана ясно защо от пътят от там до МРРБ в София е отнел повече от 4 часа, след като дори и с редовен автобус по линията Пловдив-София срокът можеше да бъде спазен. Георги Търновалийски тогава заяви: "Проектът за Стария град не е провален, както твърди областният управител", но това се оказа поредната лъжа и към момента няма нито пари, нито одобрен проект. |