Пазарът на имоти поема в нова посока! Купувачите търсят жилище, в което може просто да влезеш и да живееш
Пазарът на имоти в Пловдив е доста динамичен и цените на жилищата ще продължават да растат. От много фактори си личи, че търсенето надвишава предлагането на имоти. Най-предпочитани в града под тепетата са двустайните апартаменти. Според данните на НСИ цените на имотите във втория по големина град в България са поскъпнали с 81,6% за период от близо седем години.
Средните цени на жилищата са около 1000 евро на кв. м, а в центъра достигат и над 1300 евро на кв. м. При новото строителство и сделките “на зелено" цените на имотите са в много широк диапазон - от 650 евро до 1500 евро на кв. м. Предпочитаните райони в Пловдив са кварталите "Каменица", "Кършияка", "Смирненски".
Най-активно остава предлагането в районите "Христо Смирненски" (на цени 900-1400 евро/кв. м), "Кършияка" (950-1500 евро/кв. м), "Кючук Париж", където имотите на шпакловка и замазка се предлагат на цени от 800-1000 евро кв. м и от 1100 до 1200 евро/кв. м, като завършени.
Пазарът на жилища в България поема в нова посока
Обикновено когато кажем "ново строителство“, се сещаме за кооперации, които се продават на замазка и бетон, а купувачите тепърва трябва да правят ремонт за десетки хиляди левове преди нанасянето си. В последно време обаче тенденцията се обръща и купувачите търсят основно готови жилища, а инвеститорите от своя страна започват да предлагат напълно завършени проекти.
"В момента голяма част от купувачите на пазара, особено тези, които използват ипотечен кредит, търсят имот, в който може просто да влезеш да живееш. Да не се налага да бъде правен ремонт. Търсят се и много жилища, които да имат положена настилка, фина шпакловка и готова баня. По този начин хората могат да го обзаведат по свои вкус", споделя пред Economic.bg Александър Гергов, съдружник в Antre.
Пазарът ще продължава да се променя в тази посока и според Христо Ангелков, който е официален представител на Sotheby's за България.
"Това е плюс и за купувача, и за инвеститора. Купувачът може да избере материалите и стила, в който да бъде изпълнено неговото жилище, и да получи готов продукт, без да се занимава с други фирми и строителни дейности. Самият инвеститор разполага с работната ръка, с която да предостави тази услуга, и при покупката на материали може да договори много по-добри цени от доставчици заради количествата", разказва той.
"Интересът на купувачите към имоти "на зелено“ вече е все по-малък. Цените са високи. Купувачите не са склонни да купуват на всяка цена. В покупката на жилище, което не е готово, винаги има риск", казва пък Снежана Стойчева, управител на платформата Imoti.net.