© Plovdiv24.bg |
Съюзът на архитектите в България - дружество Пловдив, изпълнител по проект "Площад "Централен" - античност, модерност, визия", финансиран от общинска фондация "Пловдив 2019", кани пловдивчани на обществено обсъждане, което ще се проведе през септември или октомври в сградата на Общински съвет в Пловдив. Дискусията има за цел да събере разнородни мнения от различни по състав групи от непрофесионалисти, както и от утвърдени специалисти, които да дадат идеи за адаптирането, социализирането, експонирането на недвижимите културни ценности в района на площад "Централен" - Форумният комплекс, Одеона, Епископската базилика; Градската градина - обявена за паметник на градинското и парково изкуство; като единно цяло в организма на града. Тези различни виждания ще бъдат систематизирани от професионалната гилдия на архитекти, градостроители и урбанисти и ще завърши като задание за архитектурен конкурс за проектиране на тази емблематична за Пловдив територия. Идеята е гражданите и професионалистите да изразят своята визия за развитието на зоната, изпълването й с функции, които да превърнат площада в средищно, любимо място в града. Гражданите и професионалистите да очертаят рамката, която впоследствие творците (архитектите - участници в конкурса) ще реализират в своите проекти. Това е обръщане на модела за проектиране и реализиране на градски територии: търсене на мнения с възможно най-широко участие, професионалното им редактиране до извеждане на конкурсна програма, с която участниците ще трябва да се съобразят и реализират в проекти.
Очаквани резултати:
• Генериране на концепции за устойчиво функциониране на част от градския център - демонстриране на креативни подходи за разрешаване проблемите на обществен център и за превръщането му в жизнено културно средище посредством съвместна работа на гражданското общество и специалисти от архитекти, инженери, дизайнери, художници. Въвличане на разнородна публика в процеса на проектиране, създаване, функциониране на градски организъм. Създаване на проект и утвърждаване на цялостна визия за най-адекватните възможности за инвестиране в обекта.*
• Принос към подходите и принципите за опазване на архитектурното наследство в България - възпитание в културологичния подход в реновиране на градски пространства. Инициативата за съвместно решаване на този градоустройствен проблем в момента, (несоциализираната археологическа експозиция на югоизточните археологиески фрагменти от античната агора) представител на този основен етап от античната ни история, ще бъде важна крачка към приемането и разбирането на неговите културни послания и ще докаже зрялостта и способността на обществото да цени и съхранява културното си наследство.
· Създаване на възможности за обмяна на опит между участниците - граждани и професионалистите в общественото обсъждане; като възможност за съвместна работа между творци; като възможност за заздравяване на сътрудничеството между публична администрация, общинска власт и професионални колегии с фокус върху устойчивото развитие на градската среда.
· Представяне пред обществото на проект-методология за взимане на решение за изграждане на обществено значими градски пространства.
· Повишаване на обществения интерес и създаване на по-активно гражданско отношение към градската среда - посредством акцентиране върху проблемите на площад "Централен" - емблематична за града среда, разположена в централна градска част, и създаване на уникална културна и обществено значима градска част, уникална за европейска културна столица . Ангажирането на широк кръг от хора от различни социални групи (архитекти, инженери, дизайнери, граждани) с разнообразните идеи за обновяване/реконструиране, насищане с нови обществени функции и популяризиране на обекта, ще провокира утвърждаването на необходимостта от активно участие на обществото в изграждането на заобикалящите ни жизнена, градска, културна среда.
Поканени са:
· Жителите на Пловдив и гостите на града. Различни НПО, които работят в сферата на туризма, опазване на културните ценност, археологията и историята.
· Общинската администрация, на която ще й се даде продуктът за управление.
· Професионалните гилдии на археолози, консерватори, архитекти, инженери, градостроители, урбанисти, художници, които ще поставят своите изисквания за развитието на тази градска среда.
Ползите за града, гражданите и обществото:
· Да се съдейства за развитието на Пловдив като модерен европейски град с инегриран туристически продукт.
· Да се намерят устойчиви идеите и намерения на гражданското общество, които да стимулират професионалните гилдия на архитектите в изработване на конкурсни проекти за социализация на новооткритите и на добре познатите археологически обекти в организма на съвременния град;
· Да се създадат условия недвижимите културни ценности да се превърнат в обекти на културния туризъм.
· Да се инициират и организират форуми за публичен граждански диалог с участието на НПО, на органите за местно самоуправление, на държавни институции, културни оператори, бизнеса, за изграждане, експониране, функциониране като жив организъм на емблематично за Пловдив градско пространство
· Да се възпита чувство на отговорност у гражданите, че те са творците на собствения си град.
· Да се поощри гражданското участие в естетизацията и опазването на жизнената среда;
· Да се събуди инвеститорски и обществен интерес за възстановяване, адаптиране, устойчиво развитие във времето на археологическите недвижими културни ценности като интегрална част от организма на града.
· Да се сугестира гражданското общество за образа на Пловдив в следващите десетилетия като град на античността, модерността, но и с визия за бъдещето;
· Проектът ще спомогне за култивирането на отношение към архитектурата, културата и наследството и следователно - за по-високо оценяване, но и по- високи изисквания към всякакви бъдещи инициативи за развитие на града. Проектът ще очертае рамката, ще постави задачите, които архитектите-професионалисти ще трябва да реализират.. Насърчаване сътрудничеството между институции, творци и граждани е една от целите и на фондацията, и на настоящата акция. Точната дата на обсъждането ще стане ясна на по-късен етап! |