Заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив
Пламен Панов приветства участниците в международен летен семинар, организиран от Специализирания институт на Франкофонията по администрация и мениджмънт, който се провежда днес в Дома на културата "Борис Христов“. Специализираният институт на Франкофонията по администрация и мениджмънт (СИФАМ) е институт на Университетската агенция на Франкофонията (AУФ), със седалище в София, създаден през 1994 г., който функционира в България по силата на спогодба, ратифицирана от Народно събрание.
От тогава до сега в СИФАМ са се дипломирали над 2000 студенти, които заемат отговорни длъжности в целия свят. Основната мисия на СИФАМ е да обучава на френски език висококвалифицирани специалисти в областта на администрацията и управлението на бизнеса, за да допринесe за развитието на страните от региона на Централна и Източна Европа.
СИФАМ предлага магистърски програми, с продължителност на обучението 1 година на големи френски и белгийски университети. Институтът предлага също и сертифицирани специализирани курсове (курсове за преквалификация) на служители по различни модули.
Поддържането на мрежата от бивши студенти и партньорски компании дава на завършилите възможности за добра професионална кариера. За студентите, идващи от страните от Централна и Източна Европа обучението се субсидира от AUF, осигуряват се стипендии от българското правителство и други международни организации, предоставя се възможността за провеждане на курсове по френски на място, с цел подобряване на нивото преди началото на учебната година.
Всяка година СИФАМ организира летен научен семинар с участието на професори и докторанти от университетските партньори – Университет в Нант, Университет Париж 1 Пантеон – Сорбона, Университет Париж 2 Пантеон Асас, Университет в Корсика, Университет в Лиеж. Участват и преподаватели от български университети – СУ "Климент Охидски“, НБУ, ТУ – София, Институт за икономически изследвания към БАН и УНСС. Изданието на семинара тази година е на тема "Сигурност, безопасност и уязвимост“ - тема, която придоби особен резонанс през последните години и още повече през последните месеци.
Програмата в първите два дни (10 и 11 юли) включваше лекции в София, третият ден е отреден за Пловдив. Освен участието в панелите с лекции, презентации и дискусии, гостите ще имат възможност да посетят днес следобед обекти от културно-историческото наследство на Пловдив. С гидове, осигурени от общината, те ще разгледат Епископската базилика на Филипопол, възрожденски къщи в Стария град и Античния театър.
Пламен Панов представи пред 30-те гости демографската характеристика на града, данни за икономическо развитие и туризма. Специален акцент заместник-кметът постави върху културата и културно наследство, титлата Пловдив – Европейска столица на културата 2019 и нейното отражение по време и след годината на титлата, както и спечеленото 4-то място в престижната класация "Най-добра европейска дестинация“ за 2022 година на European Best Destinations.
Той информира гостите за образователните институции в града, като подчерта, че в Пловдив има френска гимназия и езикът се изучава и в повечето висши учебни заведения.
Пламен Панов подчерта важността на провеждащия се всяка година Международен фестивал за франкофонска песен "Златен ключ"- Пловдив под егидата на община Пловдив, който през 2022г. имаше своето 19-то издание, както и за дългогодишното партньорство с Алианс Франсез, който има свое представителство в града под тепетата от 31 години.
"Пловдив е привлекателен със своята история, която е едно уникално съчетание между различни епохи, различни периоди, различни култури, етноси и религии. Пожелавам ползотворна работа на семинара и приятно прекарване по време на разходката в нашия град“, каза в заключение заместник-кметът
Пламен Панов.