Николова обясни, че винаги благосъстоянието в най-богатата област - София - е четири пъти по-голямо от това в най-бедната област, която тази година е Сливен. Явор Алексиев пък изтъкна навременните насоки, които данните за пазара на труда дават. Той обясни, че се наблюдава подем на броя на заетите лица в страната.
"Прави впечатлени диспропорцията на увеличаване на работните места. На областно ниво се вижда, че много области са достигнали рекордна заетост", съобщи Алексиев и добави, че Пловдив е областта, която биха определили за най-бързо развиваща се.
"Само за Пловдив за последните 12 месеца работните места са повече от всички в северната част на страната. Говорим за експанзия на пазара на труда", обясни икономистът.
"Браншови организации обърнаха внимание, че ще се наложи внос на работна ръка", съгласи се Алексиев и даде миналогодишния успешен пример в сферата на туризма.
След месец предстои увеличаването на минималната заплата до 510 лв. "Колкото по-бавно пада безработицата, толкова по-бавно нараства заплатата в тези региони", обясняват от ИПИ.
Зорница Славова направи препратка към образованието. То заема голяма част от регионалните профили. Славова подчерта, че независимо, че в последните години много се акцентира за отпадането на децата от училище, данните сочат, че няма намаление на дяла на отпадналите деца от училище. Наблюденията на института сочат, че където населението е с по-ниско образование, обикновено има по-голям дял на отпаднали от образователната система. Това бил много по-показателен фактор, отколкото етносът.
Славова информира, че областите с най-добри резултати на матурите имат тенденция към повишаване. Най-много двойки на държавните изпити имало в Кърджали и в Ямбол.
Причина за това били сгрешените стимули, финансирането според бройката, "мъртвите души" в училище. Липсата на стимули у родителите и учениците. Славова обясни, че има региони, в който нито родителите, нито техните деца смятат, че са задължени да ходят на училище и че това е нужно.
Още по темата (539): | |