70 нови електронни сирени заменят старите 93 за акустичното покритие на Пловдив, стана ясно на пресконференция след тестването им днес. Те се контролират на местно ниво от Областен контролен възел - Пловдив и от Национален контролен възел в София.
По време на тестовите изпитания системата показа пълна готовност за пускане в действие. Пловдив е осмият град в страната, в който се въвежда нова сиренна система, каза пред медиите инж. Диана Стойнова, директор на дирекция "Комуникационни и информационни системи" в Министерството на извънредни ситуации.
Системата в града е изградена за 50 календарни дни. При направено акустичното планиране на Пловдив е взет предвид специфичният релеф на града, разположението му около река Марица и характерните за града тепета, които влияят на разпространението на звука, обясни Стойнова.
Новата сиренна система дава възможност да се задейства само една сирена, сирените в един квартал, само в една община, само в едно кметство. Това осигурява възможност за оповестяване на населението както на много малки, така и на големи територии, в зависимост от обхвата на заплахата или възникналото бедствие.
Системата е интелигентна и се самотества и самоохранява - на работната станция в Оперативния комуникационно-информационния център (ОКИЦ) на МИС в Пловдив 24-часа се наблюдава статуса на всички сирени и при възникване на техническа повреда или злонамерени действия те се регистрират на контролния монитор.
Системата е модерна и с възможност да се разширява при изменение на инфраструктурата, вследствие на ново строителство. Чрез сирените могат да се излъчват акустични сигнали, предварително записани речеви съобщения за видовете опасности и бедствия и информация на живо, свързана с указания за необходимата адекватна реакция на хората. При изграждането й е използван австрийския опит.