Пловдив и София с най-много пациенти със сърдечна недостатъчност
Близо 89 000 хоспитализации и 324 млн. лв. от бюджета на НЗОК – това са данните за лечението на сърдечната недостатъчност в болнични условия за миналата година. Най-много хоспитализации са отчетени в болниците в София и Пловдив, а най-малко – в областите Добрич, Видин и Търговище. Статистиката бе оповестена в Седмицата за борба със сърдечната недостатъчност, която се отбелязва от 4 до 10 май.
Според експертите хронично болните пациенти не могат да бъдат оставени без регулярни грижи в условията на криза.
"Сърдечната недостатъчност е хронично заболяване, което засяга предимно по-възрастните хора – уязвими и от коронавирус. Затова нашият призив към стабилните амбулаторни пациенти с тази диагноза да се въздържат от планови прегледи, освен ако няма спешна нужда от това", каза доц. д-р Мария Токмакова, началник на отделението по кардиология в УМБАЛ "Св. Георги“- Пловдив и председател на ДКБ.
По думите й важно е текущото лечение да не се променя независимо от COVID-19, защото спирането на основни поддържащи медикаменти може да влоши съществено хроничната сърдечна недостатъчност.
"Регулярен телефонен контакт, психологична подкрепа и провеждането на дистанционно обучение на пациентите за самоконтрол на основното заболяване и предпазване от коронавирусна инфекция са други лесно осъществими и доказано полезни мерки в настоящата ситуация“, добави доц. Токмакова.