Свободният обем на сметището в Цалапица, където Пловдив изхвърля битовия си отпадък, падна под критичния мининум. В момента депото може да поеме не повече от 150 000 тона отпадък, което е крайно недостатъчно.
Това означава, че капацитетът му ще бъде изчерпан през февруари-март догодина, изчисляват експерти. Годишно вторият град в България отделя 125 000 тона битов отпадък. По-голяма част от него се депонира в екозавода в Шишманци, а останалата - в Цалапица.
Решение на местния парламент преди години задължава общината да поддържа 200 000 тона свободен резерв на сметището. Този обем е задължителен в случай на непредвидими обстоятелства.
"Ако, не дай Боже, заводът в Шишманци аварира и не може да приема отпадъка на Пловдив, спасителният вариант е единствено в Цалапица. Там обаче е нарушен неприкосновеният резерв", коментират общинари.
И припомнят, че на 4 юни т.г. пламна депото в завода. Благодарение на бързата намеса огънят беше овладян и не се пренесе в помещенията.
Шефката на дирекция "Екология" Василка Чопкова твърди, че няма опасност Пловдив да бъде зарит в боклуци както това се случи в София в мандата на Стефан Софиянски.
"Годишно градът праща в Шишманци 85 000 тона, а в Цалапица - 45 000", посочи тя. Общината плаща на екозавода 30 лева за всеки тон отпадък, докато таксата за същата услуга на сметището е 10,50 лв. Според Чопкова повечето боклук се карал в завода, тъй като там се третирал и рециклирал.
Жителите на Шишманци обаче твърдят, че сметта директно се стоварвала в депото за инертни материали. Не можем да си отворим прозорците, защото вонята е непоносима, оплакват се местните.
Източник: в. "24 часа"