Пловдив отбеляза 76 години от спасяването на българските евреи!
76 години от спасяването на пловдивските евреи беше отбелязан днес от 10,30 часа пред Паметника на благодарността до Централния дом на младоженците в Дондуковата градина в областния център. Честването се провежда от организацията на евреите "Шалом" в Пловдив и е ежегодно.
Поканени са представители на държавната и местна власт, академичната общност и културните институции. На този ден, с благодарност поднасят цветя и много потомци на участници и свидетели на събитията от 1943 година, когато пловдивчани, начело с митрополит Кирил, спасяват от хитлеристките лагери на смъртта над 6000 свои съграждани евреи. До Паметника на благодарността бе засадена и първата етно градина на толерантността в Пловдив, по идея на младежката организация на "Шалом“ и фондация "Заедно“. По традиция, след церемонията, възпоменанието ще продължи с поклонение в Бачковския манастир. Представителите на еврейската общност ще поднесат цветя на гробовете на патриарх Кирил и екзарх Стефан, където ще бъде прочетена и специална възпоменателна молитва. Те ще бъдат посрещнати от игумена на манастира архимандрит Самуил.
На отбелязването миналия 10 март в Пловдив присъстваше 99-годишната пловдивчанка Ивет Анави Елиезер от стария еврейски род под тепетата Калев. "Всичко помня. Те са топли спомени, но тъжни. Много тъжни. Беше нещо страшно", със сълзи в очите разказа миналата година пред Паметника на благодарността в Пловдив Ивет Елиезер. По време на Втората световна война евреите нямали право да излизат от домовете си, когато пожелаят. Имали на разположение едва 2 часа, през които трябвало бързо да напазаруват и пак да се прибират.
"Бързахме да купим хляб, сирене, но като ни видеха с жълтата значка и доста ни обиждаха. И какво ли не!....Законът за защита на нацията трябва да го прочетете, за да разберете какво сме преживели ние в продължение на 4 години", каза тогава Ивет Анави Елиезер, цитирана от "Монитор".