Пловдив отбеляза 79 години от спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта, предаде репортер на Plovdiv24.bg. Митинг-поклонението, организирано от организацията на евреите "Шалом“ - Пловдив се състоя пред "Паметника на благодарността“ на пл. "Цар Калоян“ до Централния дом на младоженците. В церемонията участваха Знеполски епископ Арсений, зам.-областният управител Лъчезар Бакърджиев, генералният консул на Турция в Пловдив, зам.- кметовете на Пловдив Анести Тимчев и Пламен Панов, почетните консули на Италия, Украйна, Сърбия, Казахстан, депутати, общински съветници, граждани и представители на еврейската общност в Пловдив.
“20-ят век си отиде със спомена за две световни войни и милиони невинни жертви. Според данните от енциклопедия на Холокоста, в Ерусалим, по време на Втората световна война са загинали около 2 млн. полски, толкова съветски, 560 хил. унгарски, 280 хил. румънски, 140 хил. немски, 100 хил. холандски, 80 хил. френски, 80 хил. чешки, 70 хил. словашки, 65 хиляди гръцки и 60 хиляди югославски евреи", съобщи водещият на церемонията.
България е държавата, спасила от депортиране и сигурна смърт в нацистките концлагери своите съграждани евреи. 50 хиляди души не са отишли в лагерите на смъртта и са запазили своя живот благодарение на българското общество, с изключителната помощ и подкрепа на Светия синод и дейците на православната църква и днес ние се гордеем с това.
“Това е истинска история и предупреждение към бъдещето", каза водещият.
Слово произнесе и председателят на организацията на евреите “Шалом" в Пловдив инж. Светлозар Калев. Обединена Европа е осмислила уроците от втората световна война и гради отношенията си на базата на взаимно разбирателство, уважение и спомен в бъдещето ,без да приписва отговорност на днешните поколения", каза Калев.
Гостите и гражданите поднесоха цветя и венци в памет на милионите жертви на Холокоста.