Пловдив отбеляза Деня на влажните зони
Тази година на 2-ри февруари се навършват 50 години от създаването на Рамсарската конвенция – Споразумението за опазване на влажните зони.
Поради ограниченията разгърнахме онлайн информационна кампания посредством социалните медии, но все пак не пропуснахме възможността да организираме представянето на важна информация и на терен.
В Пловдив екипът на проект "Натура 2000 в България – Нови хоризонти" LIFE17 GIE/BG/371 и колегите от Българско дружество за защита на птиците и Регионалната инспекция по околна среда и водите – Пловдив организираха наблюдение на нощувката на малкия корморан на остров Адата в гр. Пловдив. Към събитието се присъединиха няколко доброволеца, които имаха възможност да наблюдават със зрителна тръба струпването на малкия корморан, както и други видове (зимно бърне, зеленоглава патица, малък гмурец), за които река Марица е важно местообитание.
Експертите от организациите споделиха важното значение на защитените малък корморан, червеногушата гъска, гривестата рибарка, законовите особености при нарушения и разбира се - информация за Рамсарската конвенция и връзката ѝ с екологичната мрежа Натура 2000.
Акцент в информационната ни кампания са новосъздадените анимирани карти, представящи информация за 11-те Рамсарски места в България и река Марица, както и тениски, поощряващи опазването на видовете във влажните зони. Те бяха издадени с подкрепата на Френската Агенция по Биоразнообразие (OFB), MedWet Initiative и World Wetlands Day (WWD), като всички присъстващи получиха материалите. Картата ще бъде предоставена за разпространение на държавни и образователни институции, както и онлайн за сваляне като прикачен файл за широката публика.
Благодарим на учениците от ОУ "Елин Пелин", гр. Пловдив и тяхната преподавателка - г-жа Танчовска, които ни изпратиха снимка от честването на Деня на влажните зони в клас! Всеки може да последва примера им!
Екипът на проекта в Стара Загора организира полево представяне на информацията за влажните зони и екологичната мрежа Натура 2000, като изведе най-активните доброволци на посещение край яз. Овчарица, за да се наблюдават птици, някои от които включени в Натура 2000 – къдроглав пеликан, голяма бяла чапла, голям корморан, голям гмурец, сива чапла, ням лебед, зеленоглави патици, лиски и видра.
С приключването на 2-ри февруари кампанията ни не свършва! В продължение на 1 месец ( до 02.03.2021) екипът на проект "Натура 2000 в България - Нови хоризонти" заедно с РИОСВ Пловдив обявяваме конкурс за детска рисунка на тема: "Влажните зони – извор на живот". Децата на възраст от 3 до 7 години могат да изпращат своите рисунки формата А4 или А5 с техника за рисуване по избор и с изображения на обитателите на влажните зони на адреса на еко инспекцията:
Регионална инспекция по околна среда и води Пловдив ( за конкурса)
бул. Марица 122; 4000 гр. Пловдив
! Не забравяйте на гърба на рисунката да запишете своето име, години, адрес и контакт за връзка. На 12 март жури от двете организации ще обяви най-добрите творби на 1-во, 2-ро, 3-то място, а ако мерките позволяват с голяма част от рисунките ще организираме изложба за Световния ден на водата – 22 март! Повече информация за регламента ще нмаерите в приложените файлове по-долу и на сайта на РИОСВ Пловдив.
Повече за Рамсарската конвенция:
Рамсарската конвенция е единственото глобално споразумение, което се фокусира върху специфична екосистема – тази на влажните зони. Днес конвенцията е приета от 171 договарящи страни, задължени да посочат влажните зони с висока консервационна стойност в списък с Влажни зони от международно значение – Рамсарски места. С подписването на договора, страните още се съгласяват да използват влажните зони разумно и да сътрудничат по трансгранични въпроси.
България е сред първите страни подписали Рамсарската конвенция.
В момента страната е представена с 11 влажни зони – "Атанасовско езеро", "Комплекс Беленски езера", "Дуранкулашко езеро", "Остров Ибиша", "Шабленско езеро", "Местността Пода", "Поморийско езеро", "Комплекс Ропорамо", "Езерото Сребърна", "Езерото Вая" и "Драгоманско блато“.