Рехабилитация, грижи и терапия ще могат да получат хората с увреждания (включително с тежки множествени такива) и техните семейства в новия Дневен център за подкрепа, който ще се изгради на партерния етаж в бившия Дом за деца "Рада Киркович", предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Целта е иновативни социални услуги чрез осигуряване на дневни и почасови услуги в центъра, предоставяне на социални услуги в домашна среда, осигуряване на терапевтична помощ и рехабилитация, занятия в творческо ателие както и арт терапия. Уникалното в проекта е възможността за осигуряване на заместваща грижа в рамките на до 14 дни в годината. Това е подкрепа, насочена към семействата, полагащи трайни домашни грижи за лица с увреждания. Планът е, ако няма непредвидени обстоятелства, Дневният център да започне да набира потребители през лятото. Помещенията се намират на партерния етаж, към момента се нуждаят от основен ремонт.
"Като цяло Община Пловдив не работи на парче, а се опитва да вдъхне нов живот на бившия дом за деца, изпълнявайки няколко програми едновременно и за да се превърне обектът в истински, голям Център за социални услуги", коментира зам.-кметът по социални дейности Георги Титюков, който бе специален гост на символичната първа копка по проекта. Той припомни, че в двора на "Рада Киркович" се намира първото сиропиталище на Пловдив, което ще се ремонтира и възкръсне като център, предлагащ 3 нови социални услуги; в двора ще се изгради и нов център за деца с аутизъм; със средства на Общината се изгради асансьор за достъпна среда, плюс - ще се облагородят детската площадка, градинката, дворът ще се озелени и не на последно място ще се планира ремонт на ул. "Димитър Цончев". Освен всичко нашата Община е първата в България подписала договор по проекта за изграждане на Дневен център за лица с увреждания и така Пловдив първи ще въведе заместващата грижа, изтъкна той.
Проектът е на обща стойност 993 762 лева, от тях 844 698 еврофинансиране, а 149 064 е националното такова. Продължителността му е до края на 2020 година, целта е обхващане на поне 90 лица (над 18 години) с тежки увреждания и техните близки.