Според изготвения линеен график приоритетно през 2010 г. ще стартира разработката на парковете от общоградско значение - "Отдих и култура" (2350 дка), "Лаута" (700 дка), "Източен" (350 дка), "Тракия" (47 дка), както и на защитените територии на Младежкия хълм (380 дка) и по поречието на р. Марица (200 дка).
Общата площ на зелената система на Пловдив възлиза на 570 ха, от които 539 ха са за широко обществено ползване, а близо 40 ха са неусвоените терени, предназначени за озеленяване. Специфичният микроклимат на градската среда с огромните топлоотдаващи площи и замърсяването на въздуха може да бъде подобрен с наличието на една прецизно изградена, поддържана и управлявана зелена система, категорични са и представителите на Консултативния съвет при кмета на Пловдив.
Най-важните проблеми, които трябва да бъдат преодоляни с бързи и ефективни мерки, са:
- Актуализиране и допълване на паспортизацията на зелените площи - процесът е завършен в район "Централен", до края на годината - в "Южен" и "Северен", а през 2010 г. - в "Западен" и "Източен". Успоредно с това да започне и внедряване на интегрирана информационна система за зелената система.
- Поетапна подмяна на застаряваща и заболяла растителност с нова от подходящи видове по паркове, квартални градини, улици и булеварди. Необходимо е да се предприемат и инвестиции в ландшафтно оформяне на дворовете на детските и учебните заведения в града.
- Качествена промяна в начина на поддържане на зелените площи чрез изграждане на автоматизирани системи за напояване, механизиране и автоматизиране на трудоемките ръчни процеси, изграждане на нов разсадник и депо за компостиране на растителния отпадък. За целта се предвижда увеличение на бюджета на общинско предприятие "Паркове и градини" през 2010 г. на 6 223 440 лв.
- Съгласуване на всички инфраструктурни и инвестиционни проекти в част "Паркоустройство" и следене при въвеждане на обектите в експлоатация за изпълнение на предвиденото озеленяване. Това е регламентирано в приетата през юни т.г. Наредба за развитие, поддържане и опазване на зелената система на община Пловдив.
- Изготвяне, възлагане и управление на проекти за зелената система по линия на европейските фондове. На 21 октомври беше подписан договор между община Пловдив и Министерството на регионалното развитие и благоустройството за финансиране на проект по ОП "Регионално развитие" на стойност 3 427 862.36 лв. за благоустрояване на районни паркове и междублокови пространства.
- В структурата на общинската администрация да се създаде позиция главен ландшафтен архитект, който да оглави нов общински отдел "Озеленяване" с правомощия да води публичен регистър на озеленените площи, възлагане на ПУП-ове и проекти за зелените територии, контрол по прилагане на наредбата и ОУП и съгласуване на всички инфраструктурни и инвестиционни проекти в част "Паркоустройство".
До края на ноември ще бъде одобрено плановото задание и ще се стартира открита процедура по Закона за обществените поръчки за възлагане на Програма за развитие и поддържане на зелената система на града за периода 2010-2012 г., съобщи главният еколог Христо Минков. В програмата ще залегнат конкретни проектни предложения за подобряване и разширяване на фонда от зелени пространства със срокове за реализация и източници на финансиране. Въпреки че общият устройствен план успя да намери резерви за достигане на 17.4 кв.м на обитател, предвид екологичните проблеми на града, неговата идентичност и функциите му на областен център зелените площи за широко обществено ползване трябва да станат минимум 20 кв.м на обитател. Необходимо е и увеличаване на площите за ежедневен спорт и достигане на нормативния минимум от 5-7 кв.м на обитател.
През 2010 г. предстои и разработване на план за действие към Стратегическата карта за шум на агломерация Пловдив, в която една от основните мерки за отстраняване на шумовото натоварване от автомобилния транспорт е изграждането на зелени пояси по основните пътни артерии.
Източник: в."Строителство градът"