"България до 2013-та година като срок за договаряне и 2015-та година като срок за плащане има право да ползва близо 15 милиарда лева от всички седем оперативни програми плюс 6 милиарда лева по Програмата за развитие на селските райони", това обяви на среща в Пловдив министърът по управление на европейските фондове Томислав Дончев. В продължение на два часа той отговаря на въпросите на кметовете на общини, експерти, представители на бизнеса и браншови организации. Срещата бе организирана от областния управител инж. Иван Тотев в изпълнение на ангажимента му за срещи на пловдивската общественост с министри от кабинета.
"Към момента страната ни е успяла да усвои 1.3 милиарда лева, което е лош резултат". Министърът обърна внимание, че се намираме в средата на програмния период 2007 - 2013-та, като средноевропейския стандарт е да имаме поне два пъти повече разплатени суми.
"Това е лошата новина, но добрата е, че само за една година от 0.98 % разплатени към лятото на миналата година, сега можем да се похвалим с цифра от порядъка на 7-8 процента. За една година имаме ръст от 7-8 пъти, което означава, че ако запазим това темпо и дори го увеличим, до 2015-та година ще можем да разплатим една голяма част от средствата и те да стигнат там, където трябва", подчерта Дончев.
"В момента всички инструменти, всички оперативни програми са отворени в България. През последните шест месеца основен акцент в усилията на правителството е да направи правилата по-прости и без излишна бюрокрация. Разчитам оттук нататък нещата да бъдат добре на база промените, които направихме - няколко постановления на Министерски съвет вменяват ангажимент за по-ранно предоставяне на информация за управляващия орган, вменяват ангажимент за максимални срокове за плащане максимум 3 месеца с тежки санкции за самата администрация, ако забави плащанията", обясни министър Дончев.
Според него мерките, които са взети през изминалите шест месеца дават резултат - не само този 7-кратен ръст. "Към момента всяка седмица плащаме по десетина милиона лева, което означава, че двигателят вече работи нормално. От тук нататък е време да го форсираме", подчерта министърът по еврофондовете и допълни: "За вас е важно държавата да не ви пречи, да имате път, по който да ходите на работа, да си водите децата в ремонтирана детска градина или хубаво училище. Местните власти са основният мотор - те движат две от оператвините програми. Общината е отговорна за две трети от нещата, които виждаме всеки ден, излизайки от къщи - тротоара, пътя, кофата за смет, детската градина, училището. За съжаление проблемът, който имаме, не е изцяло под наш контрол - ние имаме независимо местно самоуправление", каза още Томислав Дончев.
Той обясни, че има общини с проекти над 10-12 проекта, които са успели да привлекат милиони левове и тези пари се виждат, защото с тях е свършено нещо. За съжаление има една шепа общини, които нямат нито един проект. В Пловдив са приключени или са в проект на изпълнение 54 договора на обща стойност почти 93 милиона лева - цифра, която не правела впечатление.
По-рано във вторник министър Дончев и областният управител инж. Иван Тотев дадоха старт на рехабилитацията на пътя Пловдив-Шишманци. Проектът предвижда ремонт на 17-километровия участък за срок от 5 месеца. Той е на обща стойност над 6 800 000 лева и се финансира по Оперативна програма "Регионално развитие". На официалната церемония присъстваха народни представители от Пловдив-град и Пловдив-област, кметове, председателят на УС на АПИ Божидар Йотов, директорът на ОПУ инж. Атанас Ташков и много гости.