Община Пловдив и Intel Corporation ще представят утре своето първо партньорство в образователната сфера. С подписването на меморандума община Пловдив ще получи безплатен достъп до ресурси от програмата "Умения за иновации“ (Skills for Innovation - SFI) на Интел.
В следствие, на което ще бъдат въведени иновативни методи на преподаване на учебно съдържание по природоматематически, инженерни науки, технологии и математиката (STEM - Science - Technology - Engineering - Mathematics / Наука - Технология - Инженеринг - Математика) в училище. А учениците ще започнат да усвояват STEM, чрез изкуствен интелект, машинно обучение, 3D моделиране и създаване на компютърни симулации.
Програмата ще бъде прилагана в пловдивските училища и е насочена към въвеждане на иновативни методи на преподаване и учебно съдържание.
България е първата страна в Европа, с която Intel сключва подобно споразумение в областта на образованието. Община Пловдив ще използва предоставените уроци по природо-математически науки за пилотна програма, която да подкрепи съвременни модели за преподаване и учителски практики.
"Умения за иновации“ (Skills for Innovation - SFI) имаше пилотен старт през пролетта на 2021 г. в Математическа гимназия “Акад. К. Попов", гр. Пловдив, както и в още три училища от страната - Природоматематическа гимназия “Проф. Емануил Иванов", гр. Кюстендил, Езикова гимназия “Проф. д-р Асен Златаров", гр. Хасково, и 138-мо училище "Проф. Васил Златарски", гр. София. Резултатите и ефектите от проекта, вече са научно изследвани и широко приложими в други училища.
В пресконференцията, която е с начален час 11:00, ще вземат участие кметът
Здравко Димитров, зам.-кметът по образование
Стефан Стоянов, двама представители на Интел – Луиджи Песина, директор, Централна и Източна Европа, публичен сектор и продажби в образованието в Intel и Томаш Ходаковски, мениджър бизнес развитие в Intel, Александър Ангелов, директор на Център за творческо обучение, представител на Intel за България, представители на търговски отдел на Американското посолство, Пловдивски университет "Паисий Хилендарски“, както и изпълнителният директор в Тракия икономическа зона Пламен Панчев.