105 хиляди лева дължи Стамболийски на Пловдив. Година - година и половина вече нищо не бил плащал за депонирането на боклука си на сметището в Цалапица. С дълга си от над 250 хиляди община "Родопи" пък била изплатила заплати на служителите си преди Нова година.
Други 150-200 хиляди лева задължения натрупали от началото на годината всички общини, ползващи за боклука си пловдивското сметище. Данните изнесе шефът на отдел "Управление на отпадъците"
Лилия Таскова, предаде репортер на
Plovdiv24.bg.
Вместо да си платят, шестте общини - Стамболийски, Кричим, Брезово, Съединение, Раковски и Калояново, обжалват в съда приетата след неколкократни корекции от Общинския съвет такса в размер на 18,46 лв. за тон отпадъци.
"Отказват да подпишат договор, не са го сключили и "Родопи" и "Марица". На практика ние плащаме техния боклук. Ако продължим да го приемаме без договор, подлежим на санкции от 10 хиляди до 100 хиляди лева", съобщи Таскова.
Тя е изпратила предупреждения до некоректните общини и ако те не побързат да подпишат договорите, от 15 март ще бъде спрян достъпът на сметоизвозващите им машини до сметището.
"Затвори ли се бариерата, нито един от камионите им няма да може да припари дотам. Не се ли изсипе товарът дванайсетина часа, силно пресираните биологични отпадъци може да се самозапалят и камионите да се превърнат във факли", предупреди управителят на фирма "Чистота"
Радослав Кошински".
Реалната цена за депониране според новата методика била дори не 18, а 30 лв. Най-големият компонент в нея били калкулираните капиталови разходи за строителството, които зависели от незаетия обем на сметището. Единственият начин за поевтиняване е да се се увеличи капацитетът на депото от кота 13 до кота 30, каквито проектни възможности има. Писмо по този повод Таскова е изпратила до министъра на екологията Нона Караджова.