Защо каруците продължават да са всекидневна гледка по пловдивските улици, след като на 16 февруари тази година Общинският съвет разреши движението им, но само на територията на квартал "Столипиново"?. При това с категоричните 41 гласа "за", 0 "против" и 1 "въздържал се"? Този въпрос не спира да вълнува пловдивчани, които периодично сигнализират на редакционната поща на Plovdiv24.bg за масовото нарушаване на това ограничение, и то във всички квартали на града.
Почти всеки ден се сблъскваме с тази до болка позната гледка - ромски каруци на пътя, създаващи реална опасност от пътнотранспортни произшествия, несъобразявайки се с правилата на движение, нагло и безцеремонно нарушавайки законите. Така ли трябва да изглежда Пловдив - кандидатът за Европейска столица на културата през 2019 г.?
В тази връзка нашият сайт зададе конкретни въпроси на пловдивската полиция, за да разберем ще има ли коренна промяна в отношението към нарушителите или нещата ще продължат по старому. Ето какво попитахме:
1. Колко нарушители с каруци са глобени на територията на Пловдив от влизането в сила на забраната им?
2. В какъв размер обичайно са глобите?
3. Колко от нарушителите са си платили глобата?
4. Какво следва, ако не платят в законовия срок, както сигурно се случва най-често?
5. Какви мерки се предприемат за затягане на контрола върху спазването на забраната и защо все още каруците са честа гледка из пловдивските улици?
Публикуваме отговора на ОД МВР Пловдив, подписан лично от старши комисар Тодор Чонов, без никаква редакторска намеса:
По повод поставените от Вас въпроси относно Решение № 65, взето с Протокол №3 от 16.02.2012 г. на Общински съвет - Пловдив, с което е приета Наредба за изменение на Наредба №2 за организацията и безопасността на движението и дисциплината на водачите на пътни превозни средства и пешеходци на територията на Община Пловдив, Ви уведомяваме следното:
Към момента от сектор "Общинска полиция" - Пловдив и РУП на територията на общината са съставени 50 АУАН на нарушители на забраната, регламентирана в чл.17 от горецитираната наредба, издадени са 44 НП и са репатрирани 50 каруци на наказателния паркинг, определен със Заповед на Кмета на Община Пловдив, находящ се в жк."Тракия".
На нарушителите най-често се налагат санкции в минимален размер от 100 лева до 200 лева /чл.17, ал.1 от Наредбата за изменение на Наредба №2 на Община Пловдив/, а при повторно нарушение глобата варира от 200 лева до 500 лева, като такива случаи са по-рядко /към момента само на 1 водач на ППС с животинска тяга са съставени над 3 АУАН/.
От издадените 44 НП за нарушаване забраната за движение на ППС с животинска тяга по общинските пътища по уличната мрежа на територията на гр.Пловдив - 1 бр. е платено.
При неплащане на наложената глоба в законоустановения срок наказателните постановления се изпращат в НАП за принудително събиране. Към момента такива са 27 от случаите. Репатрираните каруци остават на наказателния паркинг до заплащане на глобата.
Ежедневно на инструктажа на полицейските наряди се поставят задачи за осъществяване контрол върху спазване забраната за движение на каруци на територията на Община Пловдив, като при констатиране на нарушения спрямо лицата да се съставят актове, а каруците да бъдат репатрирани.