 © | В поредица от публикации Plovdiv24.bg ще представи на своите читатели, a и на всички пловдивчани плановете по проекта за реконструкция и благоустройство територията на Тютюневия град. Те действително са впечатляващи и разкриват желанието на Община Пловдив в най-скоро време зоната да бъде обхваната от пълна промяна.
Тютюневия град се състои от около 30 склада, повечето от които се рушат и пустеят с годините. Той обхваща района между ул. "Иван Вазов", ул. "Авксентий Велешки", бул. "Христо Ботев", Стояна и Централна гара. А най-емблематична в този уникален квартал е точно ул. "Иван Вазов".
Първоначално улицата носи името "Станционна"(заради това, че свързва центъра на града с Централна гара, която някога в представите на пловдивчани се е намирала много, много далеч). Първата къща по улицата е построена около 1874 година от италиански търговец, в последствие мястото бързо печели огромна популярност. От 1920 година започва да се нарича "Иван Вазов". През 1992 година е обнародвана като паметник на градинско - парковото изкуство, а от следващата година е в режим на опазване на исторически зелени площи в Централната градска част. Прословутото озеленяване е дело на Станчо Станчев, който пък (през 1901 година) става първият българин на длъжност "главен градинар". Всъщност всички са категорични, че улицата дължи униклания си облик именно на озеленяването, осъществено с един вид - чинари, днес всички те над 100 години.
И така - големия проект, възложен от Община Пловдив обхваща основно две зони в Тютюневия град, едната от които е точно "Иван Вазов" (от Централна гара до площад "Централен").
Кратка информация от Общината за улицата в цифри сочи, че тя е дълга 800 метра и широка 24 метра ширина. Ширината на платното е 12 метра, движението е двупосочна, тротоарите и от двете страни са по 6 метра. И още - бордюрите са гранитни, настилката паважна. Тротоарите са с разнородна форма, шахти, решетки и прочие елементи на инфраструктурата са за подмяна в по-голяма част от зоната... И тук идва моментът с ремонта - проектът предалага два противоположни варианта.
Вариант 1 предлага обединяване нивото на улицата с нивото на тротоара, при което уличното платно да се повдигне, настилката му да се пренареди, а тротоарите да се обзаведат с паважна настилка.
Вариант 2, обаче, запазва съществуващите нива на тротоарите и на пътя, отново предвижда пренареждане паважа на улицата, предвижда и запазване на гранитните бордюри. За тротоарите пък се предлага настилката да се подмени с бетонови вибропресовани плочи с големина и шарка, които да хармонизират с визията на целия ансамбъл от сгради и улицата като цяло.
Има обаче няколко екстри и любопитни предложения, които са общи и за двата варианта.
Така например идеята е в бордюрите да бъдат вградени метални плочи или елементи, които да съдържат информация за емблематични сгради по улицата. Има идея в новата настилка по тротоарите да бъдат вградени текстове, фрази и строфи от поета Иван Вазов, с което да се акцентира върху важността и уникалността на улицата. Има и идея в настилката пред НУМТИ "Добрин Петков" да бъдат вградени елементи и характерни шарки, изобразяващи например петолиние и ноти.
Желанието на Общината е пълна подмяна на осветлението по улицата - новите осветителни стълбове и лампи да бъдат максимално близки по визия на осветители от архивни снимки от началото на 20 век. Като цяло се залага на 9-метрови масивни стълбове с допълнителни лампи на по-ниско ниво за пешеходците. Между стълбовете ще има опънати стоманени въжета, на тях пък допълнително ще може да се монтират още лампи или улична украса.
И още - предвижда се също около чинарите по продължението на улицата да има пейки, ще се оформят кътове за почивка, съществуващата растителност пък ще се запази максимално, ще се премахва само тази в най-лошо състояние и след това задължително ще се приложи компенсаторно залесяване.
Като финални щрихи - тротоарите ще се оформят при спазване на всички установени правила и норми с необходимите скосения, ще се изгради и достъпна среда.
Очаквайте продължението! |