Plovdiv24.bg представя челния европейски опит в борбата с намаляване емисиите от азотни оксиди и като цяло войната със замърсяванете на атмосферния въздух от транспорта. Примерите са подбрани от експертите, работили по проекта на Програмата за подобряване качеството на атмосферния въздух на територията на Община Пловдив и Плана за действие към същата за периода 2018 - 2023 година (в момента този проект е публикуван за общесвтено разглеждане и обсъждане).
В Лондон зоната с ниски емисии е територия от 1,5 квадратни километра, в която се цели съществено намаляване на емисиите чрез спиране на най-замърсяващите превозни средства. Въведена е такса от 200 паунда за движението на МПС-та в зоната, които не покриват като минимум стандарта EURO III.
В същото време е изчислено, че над 60% от придвижванията в Лондон са с дължина по-малко от 3 километра. Затова се счита, че има потенциал те да се осъществяват без използването на автомобили. За реализирането на този потенциал пък са въведени редица инициативи и финансови стимули за предварително планиране на обичайното предвижване на гражданите до техните работни места, училища, детски градини и т.н., с пешеходно придвижване или използване на велосипеди и обществен транспорт.
Практиката за въвеждане на Зони с ниски емисии се използва и в Германия. Такава зона се създава още през 2005 г. в Берлин, а в последните няколко години и в други градове на страната с проблеми по отношение на емисиите на азотни оксиди и прах.
Ефектът на тези зони е съществен и само за една година емисиите на азотни оксиди от МПС в Берлин са намалели с 14%.
Plovdiv24.bg вече описа подробно всички мерки, които се препоръчват от експертите, разработили програмата за подобряване качеството на въздуха - ЧЕТЕТЕ ТУК!