На кой от нас не се е случвало да напълни протфейла си с дребни монети и след това да се чуди как да ги похарчи. Ако обаче решите да платите сметката си в магазина само с по една или две стотинки, може да имате проблем и продавачът да откаже да ги приеме.
Жена: "Сърдят се, че им даваме дребни, ама няма как трябва да се дадат."
Жена: "Има които не желаят по 1 и по 2 стотинки. Жълти стотинки - те се събират и като ги връщат никой не ги иска."
Търговците обаче си имат своите основания, за да не искат дребните монети.
Виолета Хронева - управител на магазин: "Те стоят така и аз нямам на кого да ги дам и имам по 50, по 20 лева направени на жълти стотинки и когато отида примерно в банката да ги обменя, там взимат комисионна за услугата. И не само ние не взимаме - в автобусите не взимат, а и самите хора - като им върнеш примерно 5 стотинки, започват да се мръщят."
Хората също си признават, че отказват да вземат рестото си, ако е на много дребни монети.
Мъж: "Рядко ги взимам. Ако са в куп с другите - да, но ако са само по 1, по 2 - не."
Мъж: "Тия стотинки са излишни. Направо трябва да е 50 стотинки или 1 лев. Такива 2 стотинки, 5 стотинки не си заслужава."
От Българската народна банка са категорични, че дребни или не, монетите от по 1 и 2 стотинки са редовно разплащателно средство. Колкото до комисионните, които банките искат от търговците, за да обменят дребните монети, те са въпрос на търговска политика и БНБ не може да им влияе. Остава обаче въпросът - каква е стойността на дребните монети и не е ли време те да излязат от обращение. От БНБ заявиха, че засега не са обсъждани подобни мерки.
Източник: БНТ