2-годишната сага на една българска майка може да послужи за пример на жените, жертви на домашно насилие, че няма невъзможни неща.
За случая разказа адвокат Милена Кадиева от пловдивската фондация "Джендър Алтернативи", предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Имената на засегнатите не се споменават от етични съображения.
Историята се разиграва в семейство с баща насилник, пребиващ, унижаващ и дори изнасилващ съпругата си пред очите на двете си деца - момче и момиче.
Мъжът постепенно ограничва всичките контакти на половинката си, а тя няма смелост да се оплаче на никого, дори на майка си, която и без друго вижда изключително рядко.
В един момент семейството решава да емигрира. В чужбина обаче жената вижда, че има начин да се измъкне от порочния кръг на семейното насилие.
Вижда, че там има система, която защитава жертвите и се обръща за помощ. Организации я извеждат в защитено жилище, жената подава молба за развод и поема живота си в собствени ръце.
Магистратите присъждат родителските права на майката, но бащата може да ги посещава. Момичето, вече отраснало, не желае никакви контакти с родния си баща, момченцето обаче няма как да се отърве и тормозът върху него продължава.
По същото време жената остава без работа и решава да се върне в Булгария. Това отпищва гнева на бившия й съпруг и той подава сигнал, че децата му са отвлечени и той не знае нищо за съдбата им и съдът издава европейска заповед за арест по отношение на майката.
Бесният мъж също се връща в България и продължава да атакува семейството си.
Така жената започва дело за защита от домашно насилие, правата на бащата са ограничени, но заради европейската заповед за арест майката е задържана.
"Тук се намеси прокуратурата, която си свърши добре работата и майката остана в България", поясни Кадиев
Така от фондацията завеждат ново дело. На първа инстанция съдът приема, че в случая няма домашно насилие, тъй като поведението на бащата е било типично на притеснен за децата си родител.
"Обжалвахме, в последствие се доказа домашното насилие и забраниха на мъжа да вижда детето си за 12 месеца.
В този момент обаче започна и съдебно производство по Хагската конвенция за отвличане на децата, но на две съдебни инстанции се реши, че бащата е насилник и контактите на детето с него са ограничени.
Сега изтичат 12-те месеца и има висящо дело пред първа инстанция за изцяло отнемане правата на насилника", разказа Кадиева.
По думите й това е най-сложният от правна гледна точка случай, по който тя и сътрудниците й от фондацията са работили.