Пловдивската "Евмолпея" с участие на празника за Деня на светите братя Кирил и Методий в Щутгарт
По персонална покана на Български културен форум "Мартеница“ в Щутгарт. пловдивският Девически хор "Евмолпея“ ще вземе участие в тържествената програма отбелязваща Деня на Светите Равноапостоли и покровители на Европа братята Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура - 24 май.
Изявите ще се състоят от 29 май до 2 юни 2022 г. Хор "Евмолпея“ при ОДК с диригент д-р Алия Хансе, клавирен съпровод Йорданка Иванова и арт мениджър Ганка Янкова, ще изнесе цикъл концерти в рамките на 29-то си европейско турне на различни места, в партньорство и с кметствата на Льонберг и Людвигсбург. Проявата се финансира от Културния календар на Община Пловдив за 2022 г. по компонент "Мобилност“.
На 30 май Девически хор "Евмолпея“ ще пее в Evangelisch metodhistische Kirche in Rutesheim, на 31 май в Christus Kirche in Ludwigsburg, на 1 юни в Ortodoxe bulgarische Kirche in Stuttgart – Hofen. В същия ден талантливите момичета ще гостуват с представяне в новооткритата сграда на най-големия корпоративен музей в света Мерцедес – Бенц, който, както и хорът чества 16-годишнина.
На следващия ден също с представяне ще бъде и посещението им в Lindenmuzeum – музей на етносите, където ще се запознаят с културите на ислямския свят, Пакистан, Близкия и далечен изток, Латинска, Северна Америка и Океания. Солист на концертите ще бъде изтъкнатият пианист и преподавател в Щутгарт Благой Филипов.
"Евмолпея“ е високо оценяван състав в Германия. Топлите връзки с немски хорове и концерти в различни немски градове, участието в международни фестивали, прекрасните реакции на немската публика, високите оценки на хоровата им гилдия и ценителите на хоровото изкуство предопределиха по естествен начин избора на пловдивските момичета.
Както винаги "Евмолпея“ подготвя интересна програма от 24 песни, в която присъстват творби, обхващащи много стилове и епохи. Този път акцентът ще бъде върху песните от български автори. Разбира се, момичетата ще направят своя младежки реверанс към немската публика с творби на Людвиг ван Бетовен, Феликс Менделсон – Бартолди, Алберт Ниеман, Ричард Айленберг, но неизменно ще започват с "химна на българската просвета“ "Върви, народе възродени“. Тази година се навършват 130 г. от написването на текста му, чийто автор е Стоян Михайловски.
За пореден път младите пловдивски хористи ще развеят знамето на българската култура. Те ще са културни дипломати, които през годините на своята творческа дейност и изпълнения, успешно представят българския дух, красота и талант при срещите си с нашите сънародници зад граница.