Пловдивската света митрополия с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит
Николай ще открие школа по източно църковно пеене в началото на 2025 г.
Едногодишният курс на обучение за желаещите да научат високото изкуство на литургичното пеене ще бъде безплатен.
"Източното църковно пение е мелодийното молитвено дихание на православното богослужение. Чрез него изразяваме религиозните си чувства, любовта към Бога, вярата и надеждата към нашия Творец, дълбоката благодарност към всичките Му благодеяния към нас", смята бележитият протопсалт и учител на поколения църковни певци Аргир Малчев.
Обучението ще се води от изтъкнати преподаватели и всепризнати авторитети в областта като проф. Йоанис Папахронис и протопсалт Георги Радев - диригент на Пловдивския митрополитски хор "Свети апостол Ерм".
Учебната програма на Школата предвижда уроци по невмена нотация, църковнославянски език, типик, литургични познания, химнография и солфеж. Курсистите ще могат да се запознаят и усвоят всички видове църковни мелоси, и най–вече да владеят и свободно да боравят с нотни текстове, да познават добре подобното пеене, да познават задълбочено църковния богослужебен език, също и изчерпателни знания за църковния типик.
Преподаваният материал е разделен на две части - първата ще е насочена към запознаване с църковната нотопис и съответните музикални упражнения. Втората ще наблегне на църковнославянското четене.
Учебните занятия ще започнат на 14.01.2025 г. Ще бъдат обособени две начални групи по възрастов признак: първата ще обхваща курсистите от 10- до 18-годишна възраст, а втората - тези от 19 до 45-годишна възраст.
Часовете ще се провеждат в сградата на ПДСиА "Св. св. Кирил и Методий" на бул. "Шести септември" 181 в Пловдив два пъти седмично – във вторник и в сряда. Първа група: 15:00 - 16:00 часа, втора група: 18:00 - 19:00 часа.
Завършилите школата ще положат изпит пред комисия и ще получат свидетелство (диплома), което ще им позволи да упражняват придобитите умения на църковни певци в храмовете на Българската православна църква.