Пловдивската стокова борса отчете увеличение на цената на олиото
Първо за годината увеличение в цената на предлаганото олио бе регистрирано по време на третата редовна търговска сесия на Пловдивска стокова борса. То се отнася до по-ниско предложената цена - от 2,33 тя достигна 2,43 лв./л без ДДС или повишение с 4,29 %. Без промяна обаче остана по-високата котировка, която бе регистрирана преди повече от месец - 2,50 лв./л без ДДС. Това предполага, че в магазинната мрежа за продажба на дребно олиото би следвало да се движи в границите 2,92 - 3 лв./л. Брокерите коментират, че този ценови ръст е презастраховка от страна на маслобойните пред по-високите цени на слънчогледа, които се регистрират при износа.
Борсовите експерти обаче посочват, че в момента предлагането на слънчоглед далеч надхвърля вътрешното потребление с над 700 хил. тона и по-високите цени на международния пазар би следвало да намерят отражение при обратната ситуация - ако България беше вносител на суровината за олио. Тази очертала се тенденция за ценово раздвоение на пазара на зърното през последните шест месеца намира отражение и в наличието на котировки за покупка на слънчоглед и при нива 560 - 700 лв./т без ДДС, които явно се търсят за вътрешния пазар. Котировките за доставки при цена от 890 лв./т без ДДС се отнасят за външния пазар. Подобно ценово разминаване между търсенето за вътрешно потребление са наблюдава и на пазара на пшеницата. Тази стока се търси както на нива 320 - 340 лв./т, така и при цена от 365 лв./т без ДДС, като по-високата котировка е за количества, предназначени за износ. Две нива на ценово търсене се очертават и при царевицата - 310 и 360 лв./т без ДДС. Борсовите експерти припомнят, че подобни ценови разлики в котировките "купува" са непознати през последните години, но те са оправдани от факта, че зърнената реколта 2010 год. бе изключително добра и със сериозни излишъци. По правилата на пазарната икономика при излишъци над вътрешното потребление, цената би следвало да бъде по-ниска. Уникалността на тази пазарна ситуация е обусловена от възможността за сериозен износ от страната след излизането на основните играчи от пазара на Черноморския регион - Русия и Украйна, от една страна, но от друга страна, тя отчита и по-ниската платежоспособност на вътрешното потребление.
След увеличението в цената на предлаганото брашно в началото на годината то поддържа стабилни котировки. Тип 500 се предлага при цена 625 лв.т; тип 700 - при цена 616 лв./т, а тип 1150 - 533 лв./т без ДДС.