Той е единственият ни патоанатом в последните 10 г. и без него ще спре работата на 50% от отделенията, обясни директорът на болницата д-р Аргир Аргиров. Всяка операция е съпроводена с взимане на материал за изследване. Чак след като д-р Жеков се произнесе, хирурзите решават как ще продължи интервенцията. Думата му е решаваща, когато се касае за тумори и трябва да каже дали са злокачествени.
Търсим специалист, който може да поеме работата на д-р Жеков при негови отсъствия, но в цялата страна патоанатомите са само 70-80 човека, обясни д-р Аргиров. Здравната каса изисква медиците на ключови позиции да са на трудов договор. Даже и при такива условия МБАЛ "Пловдив" не може да привлече кадър, за да даде почивка на д-р Жеков. Той ползвал отпуск само между 1987 и 1999 г., когато на щат имало двама патоанатоми.
Самият лекар обаче не драматизира положението. И се шегува, че не работи съвсем без отдих - в годината има 52 уикенда. "Засега няма вариант. Когато човек си изработи алгоритъм, не тежи", казва той. Има и свои начини за релаксация. Щом свърши работата над микроскопа, вади четки и започва да рисува в кабинета.
На стената виси негово копие на Тулуз Лотрек. А по "Урок по анатомия" на Рембранд направил колаж "Урок по здравеопазване". Hадвесените над пациента фигури в оригинала са заменени с физиономии на министри и синдикалисти, а болният е здравеопазването, което бере душа.
След като някога предпочел медицината пред съдбата на художник и си останал само с упражненията в кръжока по рисуване, сега патоанатомът се изявява, вместо в изложбени зали в информационния бюлетин на болницата. Карикатурата му за следващия брой изобразява нужника на демокрацията, а здравеопазването е хлътнало в дупката и само с една ръка вика за помощ оттам. Бивш ловец, патоанатомът се шегува, че е спрял да гони Михаля и вече предпочита да го чака - с въдица край язовира.
Източник: в. "24 часа"