Студент в Медицинския университет възнегодува срещу различните такси, които трябва да бъдат заплатени при отработване на упражнения или при явяване на ликвидация. Чрез Plovdiv24.bg той потърси отговор на въпроса защо се налагат тези такси.
"Всички ние сме държали изпити по биология и химия и сме дали по над 2000 лв. за подготовка, накрая ни приемат държавна поръчка със семестриална такса 475 лв. Но явно това не стига на университета, за да се издържа.
Всеки семестър ние, студентите, трябва да даваме за всеки предмет по 10 лв. за така наречените протоколни тетрадки (т. е. средно по 3-5 предмета, общо 30-50 лв.), които са едни ксерокопирани листчета, навити на спирала. Задължени сме да ги взимаме, защото, ако не го направим, влизаме в папката с "червения подпис".
Мислите си, че това е всичко? Да споменем ликвидациите, които се заплащат по 100 лв. След като говорихме с декана ни беше казано, че това е направено един вид като стимулация да учим. Но явно това не ни стимулира да учим, затова в момента дискутират таксата за ликвидация да се направи 150 лв.
Също така, ако не се явим на упражнение, трябва да го отработваме (да не казвам как се отработва за 30-40 минути и хайде довиждане, при положение, че имаш 3 часа упражнение). Заплащането беше, да беше 2,50 лв. на час. Сега е 20 лв. на час. Т. е., ако студент отсъства от упражнение, което е от 5-6 учебни часа, той трябва да заплати скромната сума от 100-120 лв.
Това е абсолютна подигравка със студентите. Не знам дали някой ще вземе мерки, но ние за съжаление нищо не правим по въпроса. Силно се надявам някой да вземе отношение по въпроса. Както всичко в нашата държава, предполагам, че и това няма да се промени. Но се надявам поне студентите, колегите да се активизираме и да попречим на тази подигравка с нас", пише нашият читател.
Репортер на сайта се свърза със зам.-ректора по учебна дейност на МУ Пловдив проф. Мария Куклева. Тя обясни, че медицинските специалности са регулирани и студентите нямат право да ги изучават задочно, а само редовно. Освен това, според правилника на учебното заведение, студентите нямат право на нито едно неизвинено отсъствие. Именно заради това е наложена компромисната мярка за заплащане при отработването на упражнения. Таксата е 20 лв., а срещу заплащането за студентите се осигурява база, кадри, плащат се и консумативи.
Компромисна мярка е и заплащането на ликвидационната сесия, която стимулира студентите да се подготвят и да взимат изпитите си на редовните сесии.
"Даваме шанс на нередовните студенти да не прекъснат веднага. Целим да повишим дисциплината им по време на обучителния процес", завърши проф. Куклева.