© Plovdiv24.bg | | "Дълготърпелив и пълен с благост е бил и ще бъде винаги българският патриарх. Колко много неща е извинил и пак извинява, знаейки, че "нашата борба не е срещу кръв и плът, а против началствата, против властите, против светоуправниците на тъмнината от тоя век, против поднебесните духове на злобата".Тези думи, звучащи почти като търсене на прошка, са на пловдивския митрополит Николай. Той днес не присъства на тържествената литургия в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", отслужена по случай 41-годишнината от интронизацията на патриарх Максим. Но е отслужил отделна литургия в Пловдив, а словото му беше качено на сайта на митрополията.
На няколко пъти митрополит Николай търси подкрепата от патриарха.
"Във всички тези четиридесет и една години Негово Светейшество оделотвори в абсолютна степен онази добродетел, която свети апостол Павел нарича по-голяма от вярата и надеждата, а именно - любовта. Затова и църквата премина и ще премине през всички изпитания, които й поставя злобата на днешния ден. Защото любовта е "дълготърпелива, пълна с благост... всичко извинява, на всичко вярва, на всичко се надява, всичко претърпява", казва Пловдивският митрополит.
Припомня и че патриархът множество пъти е вярвал и се е надявал на хора, оказали се "роптачи, недоволници, които постъпят според своите похоти/нечестиво и беззаконно; устата им произнасят надути думи, и за облага биват ласкатели". "Колко пъти е претърпявал и ще претърпява подигравачите, "които ще постъпват според нечистите си похоти", запазвайки "себе си в любов Божия, очаквайки милост от Господа нашего Иисуса Христа", допълва Николай.
Пловдивският митрополит стана основата на сериозното противоречие в Светия Синод, започнало след като Николай даде "архонтска" титла на оръжейния бизнесмен Петър Манджуков. Първоначално синодът потвърди, че стои зад решението си от 2007 г., че в традицията на църквата няма такива титли и награди, но впоследствие митрополитите решиха да узаконят "архонтството". На друго заседание те изработиха и критерии за връчването на титлата.
И в двете заседания не участва патриарх Максим. А няколко митрополити остро възразиха срещу взетите решения. Освен остри спорове между висшите духовници, решението на Синода провокира и протест на вярващи срещу "архонтството".
Днес се очакваше патриархът да дойде на литургията в столичната катедрала и там да каже мнението си по спора. Той обаче изпрати свой представител да прочете слово от негово име, в което цитира онзи, който е казал: "Без мен не можете да вършите нищо".
Ясно становище по архонтския въпрос обаче патриархът не взе.
Литургията в негова чест обаче беше показателна - в нея участваха единствено трима митрополити. По традиция молебенът се водеше от сливенския митрополит Йоаникий, председателстващ заседанията на Светия Синод. В него обаче участваха само Варненският митрополит Кирил и Ловчанският - Гавриил, първият от които е категорично против "архонтстово", а вторият изрази сериозни резерви и поиска да се знае произхода на даряваните пари, станали основания за връчване на "архонтски" титли.
Кой да служи в патриаршеската катедрала по принцип се посочва лично от патриарха. А днес в катедралата нямаше никой от митрополитите, които узакониха "архонтството".
Източник: в. "Дневник" |