Двете институции ще си сътрудничат в областта на социалната и здравната политика по време на следването на студентите, както и за подобряване на качеството на висшето образование. Това обясни Христо Паунов, който е заместник председател на ОС на БЧК - Пловдив и главен асистент в правния факултет. В клуба освен бъдещите юристи могат да участват и техни колеги от други хуманитарни специалности в Пловдивския университет, допълни той.
Членовете на младежката организация ще се включат в инициативи и обучения, организирани от БЧК на местно, национално и международно ниво. Сред основните дейности ще бъдат запознаване на обществеността със световните норми в хуманитарното право и човешките права, основните принципи на червенокръсткото движение и начините за предотвратяване на насилието и проявите на нетолерантност, каза Паунов.
Ролята на неправителствените организации е да защитават интересите на гражданите и да регулират отношенията вътре в общество. Някои от тях дори служат за връзка между структурите на държавата и обществото, обясниха инициаторите на студентския клуб. Главен регулатор на отношенията между властта и обикновените хора обаче се явява правото, което трябва да се съблюдава едновременно от държавата и от обществото, обясни гл. ас. Христо Паунов.
Доброволният характер на членството в новия младежки клуб предполага, че всички участници са достатъчно мотивирани да „надскочат" границите на академичното обучение, за да се включат в инициативите за утвърждаване на гражданското общество, смята Паунов.
Студентският клуб по Международно хуманитарно право се създава със съдействието на декана на Юридическия факултет проф. д-р Венцислав Стоянов, доц. д-р Ирена Илиева от Катедра „Международно и сравнително право" и Студентски съвет ЮФ.