Пловдивският университет обявява прием в 143 магистратури
Прием в 143 магистърски програми обяви Пловдивският университет "Паисий Хилендарски" за новата академична година. Отделно, във Факултета по математика и информатика ще има 4 курса за допълнителна квалификация на учители и кандидат-студенти, а в Педагогическия - 5 специализации по психология и оценка на риска. Подаването на документите ще е от 15 до 30 септември, но кандидатите могат да получат информация в деканатите на деветте факултета или при инспекторите още от началото на септември, съобщиха от "Учебен отдел".
Обучението на студенти за получаване на образователно-квалификационна степен "Магистър" ще се извършва в базите на Университета в Пловдив, както и във филиалите му в Смолян и Кърджали. Семестриалните такси варират от 400 до 800 лева. Най-скъпата такса е за магистратурата по "Медицинска химия", но кандидатите ще я изучават само 2 семестъра. Най-евтината - 250 лева, е за "Английски език и методика" - задочно обучение, но тя ще се завършва за 6 семестъра.
За обявените 143 програми могат да кандидатстват всички завършили висше образование с образователно-квалификационна степен "Бакалавър" или "Магистър", поясниха от "Учебен отдел". Другото условие пред кандидатите е средният им успех от следването и положените държавни изпити да не е по-нисък от "Добър" - 4,00, добавиха оттам.
Разпределението на магистратурите по факултети е направено така, че да отговарят на търсенето на пазара на труда и перспективите за развитие на бизнес средата, подчерта заместник-ректорът по учебната част доц. Запрян Козлуджов. Според него между 85 и 90% от кандидатите да продължат образованието си в по-висока степен, са възпитаници на Пловдивския университет, което говори за качество на полученото висше образование.
В справочника, който ще се появи другата седмица в книжарницата на Ректората, има основна информация за всички магистратури, сред които са и трите нови програми за Педагогическия факултет.
Студентите ще се обучават 3 семестъра задочно в "Ръководство на вокални и инструментални състави", "Вокално изпълнителско изкуство в музикално-сценичните жанрове" и "Музика и медии", съобщи ръководителят на Катедра "Музика" към факултета доц. Таня Бурдева. Според нея завършилите първата магистратура ще получат квалификационна характеристика "диригент", а дипломиралите се във втората ще могат да работят като артист-музиканти в оперети и мюзикъли.
Програмата "Музика и медии" ще подготвя магистри за работа в електронни медии и студиа. Основно това са водещи на музикални предавания, музикални редактори и тонрежисьори. Или за първи път една образователна програма предлага подготовка за три професии едновременно, подчерта доц. Бурдева.
Семестриалните такси за "Ръководство на вокални и инструментални състави" и "Вокално изпълнителско изкуство в музикално-сценичните жанрове" са по 400 лева, а за "Музика и медии" - 500 лева, съобщиха от Педагогическия факултет. Кандидатите за тях трябва да имат бакалавърска степен по музикална специалност, без значение дали са инструменталисти или вокални изпълнители, добавиха оттам.