Докато инвазивни кардиолози в университетските болници получават по 50 хиляди лева месечно, младите лекари са с по 500-600 лева заплати, потвърди ректорът на Медицинския университет в Пловдив доц. Георги Паскалев в изказването си по време на днешната дискусия за здравната реформа, за която
Plovdiv24.bg съобщи.
Според него не би трябвало да има уравниловка, но били нужни ясни критерии, които да не допускат чак пък такива огромни разминавания между заплащането на лекарския труд. В същото време проучвания сочели, че 80% от пациентите са недоволни от качеството на здравеопазването. "Всички разбираме какво е постигнато през последните 20 години, когато самите ние или нашите близки станат пациенти. Години наред здравеопазването генерира недоволство. Когато системата противопоставя лекари и болни и между тях няма доверие, тогава побеждава болестта", подчерта доц. Паскалев.
Грешка било закриването на колежите за медицински сестри и те задължително отново трябвало да бъдат открити към медицинските университети. Имало лекарски специалности, за които вече липсвали кандидати, на критичния минимум бил броят на анатомите, патоанатомите и анестезиолозите. Един от проблемите в сега съществуващата система е, че лекарите и болниците са придобили манталитета на търговци, интересуващи се от бройката на клиничните пътеки, а не от качеството на лечението.
Университетските болници са мястото, където всеки пациент може да получи възможно най-висококвалифицираната медицинска помощ. "Изключват се от графата на високотехнологичните болници университетските в Пловдив и Варна. Щом е така, какво да си мислим за нивото на другите лечебни заведения?" - зададе въпрос доцентът.