Всеки ден по двама-трима души с отрязани пръсти при цепене на дърва постъпват в пловдивската университетска болница "Св. Георги". "Пострадалите са на възраст от 30 до 50 г. от близките села около града. Използвали са циркуляр, който е особено опасен, тъй като с него се засяга не само един пръст, а няколко. В повечето случаи са няколко. По-малко са инцидентите с брадва", коментира началникът на клиниката по ортопедия проф. д-р Владимир Ставрев.
Пациентите се обработват в спешното травмотологично отделение, където счупените костици се заковават и пръстите се зашиват. При прекъснати магистрални кръвоносни съдове се налага и намесата на хирург.
Заради очакваната вълна от потрошени при поледиците със заповед на ръководството на УМБАЛ "Св. Георги" е осигурен резерв от легла в ортопедията. В момента има 18 свободни места. Лекарите призовават възрастните да не излизат от домовете си, а ако трябва да пазаруват, да помолят за това съседи. Опитът от предишни години показвал, че при падане старите хора, болшинството от които са с остеопорози, чупят китка или бедро.
Във втория случай операцията е неизбежна, като строшената кост се заковава със специален пирон или пък се поставя имплант. Първият консуматив не се поема от здравната каса и в зависимост от модела струва от 1300 до 1900 лева. Коленните и тазобедрените стави се покриват само частично от касата.
От болницата припомнят, че до 10 януари заради грипа са спрени всички планови интервенции, извършват се само спешни. От Центъра за спешна помощ увериха, че потрошени пловдивчани през уикенда не е имало. Засипвали ги обаче с обаждания за болки в сърдечната област, задух, кашлица, хрема и други грипни оплаквания.
"Реагираме на по около 40-50 такива сигнала на ден", съобщи дежурен лекар от Центъра за спешна медицинска помощ.
Все още нямали обаждания за пациенти със счупвания вследствие на поледиците, може би защото са почивни дни, но очаквали от понеделник и тези сигнали да зачестят.
Източник: в. "24 часа"