Предстои да се направи детайлно заснемане и задание за Голямата могила в район "Южен" в Пловдив, където бе открита тракийска могила от преди 2300 години.
"Ще направим вариант за открит археологически парк, където да се експонира уникалното откритие и част от археологическите артефакти от различните части от Пловдив, които сега не са в музея. Има възможност тук да има залесяване и детски атракции. Водили са деца тук и интересът е бил огромен", посочи зам.-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов.
"Ние няма да гледаме това място само като вариант да експонираме гробницата, а ще работим в посока да социализираме цялото място", добави Панов.
Районната администрация трябва да изработи ПУП и трябва да промени отреждането на мястото, тъй като то в момента не е за култура.
"Такъв ще ни бъде планът - задание и заснемане на самото пространство. Наистина ще подходим доста амбициозно тук, за да имаме проектиране в рамките на следващите две години и ще го предложим за обсъждане с обществеността.
Това място има перспектива предвид пътната връзка, която ще свърже район "Южен" с "Тракия" и ще има респективно достъп на туристите, които да идват тук", каза още Пламен Панов.
Археологическият музей има отпуснати от община Пловдив за тази година 600 хил. лева за подпомагане на работата му - за Голямата могила на Брезовско шосе и на други обекти, които може да излязат при строителството. На могилата досега са похарчени само 30 хил. лева за изпопни дейности, каза доц. Костадин Кисьов.
"Ние ще ползваме част от тези средства и за заснемането", поясни зам.-кметът Пламен Панов.
Този браузър не поддържа видео елемента.
Археологът Костадин Кисьов: Открихме уникална храмова постройка за тракийската култура без аналог