© | Бивши и настоящи студенти от ПУ "Паисий Хилендарски": | виж още | |
В изцяло обновена и модернизирана лаборатория с апаратура на стойност 120 хил. лева вече ще се обучават студентите от Химическия факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Това съобщи ръководителят на Катедра "Аналитична химия и компютърна химия" към факултета доц. Веселин Кметов.Атомно емисионен спектрометър с индуктивно свързана плазма ICP-OES iCAP 6000 Thermo Scientific и микровълнова система за киселинно минерализиране под високо налягане Milestone ETHOS One са двата нови апарата, с които ще се подготвят и обработват проби. Модерната техника е закупена по проект "BioSupport", в който Катедрата "Аналитична химия и компютърна химия" е партньор.
След включването на новата апаратура към останалия комплекс от техника и оборудване звеното работи като Лаборатория за следови елементен анализ на храни и биопродукти, обясни доц. Кметов. Според него двата нови апарата са особено важни за разработването на нови ефективни методи за елементен анализ и контрол на качеството на храни и на биологични обекти от околната среда. Освен това се използват методи за анализ, които са и щадящи околната среда, допълни ръководителят на катедрата.
В момента изследваме проби от хляб, кучешка храна, слънчогледови семки, и два вида плодови сокове, които отговарят на изискванията на Наредба № 31, свързана с максимално допустимите количества замърсители в храните, обясни ръководителят на катедра "Аналитична химия и компютърна химия". Той допълни, че обикновено ги търсят фирми и организации, които държат на точен и прецизен анализ, за да разрешат проблеми от технологично естество или да защитя интересите си пред контролните органи.
Освен двата нови апарата в лабораторията работи и мас-спектрометър ICP-MS, който е закупен през 2009 г. със средства от проект DO 02-70 на Фонд "Научни изследвания". Той е един от малкото в страната и на него се извършва анализ на води, почви, растения, козметични материали и други индустриални продукти, както и за обучение, каза доц. Кметов.
Химията е високотехнологична област и изисква инвестиции в модерна база за академична подготовка. Само така можем да предложим изпреварващо обучение на кадрите си, смятат от висшето училище. Лабораторията за следови елементен анализ представлява експертен център, който ще подпомага изследователската и обучителна работа и ще реализира трансфер на знания към приложните лаборатории, заяви доц. Кметов.
Основно предимство е, че същата апаратура се използва и в държавни органи, фирми и изследователски ценрове. С нея ще се обучават експерти химици, чиито познания и умения ще отговарят на най-високите изисквания на пазара на труда и лесно ще се реализират на него, каза доц. д-р Веселин Кметов. Той припомни, че Химическият факултет на ПУ "Паисий Хилендарски" заема второ място в своето направление на Рейтинговата система на висшите училища за 2011 г.
Атестат за качеството на нашата работа е и фактът, че от създаването на нашата лаборатория си сътрудничим с над 44 организации възложители, а студентите ни намират професионална реализация в Изпълнителната агенция по околна среда, клинични и производствени лаборатории. Това показва високото ниво на обучение и в трите образователни степени - бакалаври, магистри и докторанти, категоричен е доц. Кметов.
По проекта "BioSupport" в университета е закупена и монтирана модерна научна апаратура на обща стойност 1,8 млн. лева. Той е финансиран по Седма рамкова програма на Европейския съюз за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности, допълни доц. Кметов.
В Катедра "Аналитична химия и компютърна химия" по задачите на BioSupport работи групата FBA - Food and Bio-products Analysis Group. В нейния състав влизат доц. д-р Веселин Кметов, доц. д-р Виолета Стефанова, гл. ас. д-р Кирил Симитчиев, гл.ас. д-р Пенка Шегунова, гл. ас. Деяна Георгиева, ас. Стефка Начкова, хим. Евелена Върбанова и инж. физ.Стоян Тенев.
FBA групата активно си сътрудничи с европейските партньори от Испания - звеното на проф. Антонио Каналс от Университета в Аликанте и звеното на проф. Ервин Розенберг от Техническия университет във Виена, Австрия. Организират се разменни визити за трансфер на знания и опит и паралелно с това се подготвят се съвместни научни публикации и доклади.
Координатор на целия проект е проф. дбн Иван Минков, ръководител на Катедра "Физиология на растенията и молекулярна биология". Дейностите се изпълняват съвместно с Биологическия факултет, а целта му е развитието на изследователския потенциал и капацитет на биолози, химици и физици от Пловдивския университет. |