Един от най-силните факултети по физика у нас - този в Пловдивския университет, е застрашен със закриване. За това алармираха пред "24 часа" учени. Той разполага с 27 преподаватели, а по закон трябва да са 40.
Но същевременно подготвя студенти в едни от най-търсените специалности - "Телекомуникационни и информационни технологии", "Телекомуникация с мениджмънт", а също и "Инженерна физика". В първите две специалности са приети 70 студенти т.г., а в третата - 25.
"Захранваме мобилните оператори с кадри от години", изтъкват притеснени преподаватели.
В същото време към Пловдивския университет е Техническият колеж в Смолян, който подготвя професионални бакалаври. Бизнесът в региона настоява те да бъдат инженери. По тази причина той трябва да стане технологичен факултет към ПУ.
"Така ще се задържат младите в региона, а 92% от студентите работят и фирмите им плащат стипендии", обясни зам.-ректорът проф. Невена Милева.
Тя твърди, че има недостиг на обучени кадри. Смолянският колеж т.г. приел 60 студенти. Академичният съвет на ПУ взел решение смолянското учебно заведение да се преобразува в технологичен факултет. По същия начин бившият колеж в Ямбол станал факултет на "Тракийския университет" в Стара Загора, а този в Дупница - на ЮЗУ в Благоевград.
Комисия от Агенцията по акредитация посетила ПУ и колежа в Смолян и дала положително становище. Нещата обаче били блокирани в Националната агенция за оценка и акредитация (НАОА). Тя е институцията, която има последна дума. Преподаватели са обезпокоени, че от юни до сега няма никакъв отговор от нея.
"Ако не гласуват, колежът и физическият факултет в ПУ трябва да бъдат закрити", тревожат се учени и студенти.
Те са категорични, че ако смолянският колеж получи картбланш, университетът ще направи сериозен факултет с физика, комуникации и машиностроене.
"Явно на някой не му харесва ПУ да се развива, защото ще дръпне кандидат-студенти от региона и няма да ходят да се обучават в София", коментират физици.
Те са обезпокоени, че никой от НАОА не им казва какво нередно намират в искането. На 3-и тя ще има заседание, но по предварителна информация пловдивският въпрос нямало да се разглежда.