Поискаха пробация за двамата инспектори от БАБХ Пловдив, обвинени за подкуп
С блестяща пледоария бившата топ съдия, сега адвокат Евдокия Кемалова поиска пробация за клиента си, инспектора от пловдивската дирекция на БАБХ д-р Несторов, предаде репортер на Plovdiv24.bg. Той е обвинен, че като длъжностно лице, в съучастие с Григор Милчев- инспектор в Първомай, е поискал и приел дар, който не му се следва, за да не извърши действия по служба - да не състави акт за установяване на административни нарушения - пари на стойност 1000 лева и хранителни продукти на обща стойност 1084,28 лв.
Адвокат Кемалова нарече спора "Казус за студенти“ и поиска справедлив съдебен акт. Според нея в случая дори има "изопачаване на фактите“ от страна на прокуратурата. Двамата свидетели са имали и друга алтернатива, те са могли да се обърнат и към друго служебно лице, затова не може да става въпрос за изнудване от страна на клиента й.
"Те са могли да изберат и друго поведение, което да не ги прави зависими от двамата инспектори, които са подсъдими“, посочи Кемалова. В случая те са търсили начин да избегнат наказание за извършеното вече превозване на козите, без пътен лист, което им е донесло големи облаги. Те са дали този подкуп от 1000 лева и чантички от продукти, за да се прикрие престъплението, извършено от тях. Освен това самите свидетели по делото не са и собствениците на обекта. Такива са техните синове. По този начин те са се опитали да заблудят и съда, като са лъжесвидетелствали, а доказателствата са изопачени, посочи още адвокат Кемалова.
Когато съдията му даде думата, д-р Несторов съжали пред съда за извършеното и за това, че не е реагирал по най-адекватния начин и не е съобразил да уведоми за това и ръководството на Агенцията по храните в Пловдив.
Адвокат Давчев, защитник на другия подсъдим по делото също поиска по-леко наказание за него и посочи пред съда, че Милчев е баща на три деца, едното от които е със 100% инвалидност. Освен пробация той поиска и намаляване на глобата от 5000 лева, тъй като тя не е по силите му. Поиска още и отмяна на наказанието - лишаване от правото да упражнява тази професия в бъдеще.
Адвокатът каза , че парите, открити в дома на Милчев са били на родителите му – едната част, а другите 2000 лева са служебни пари на жена му, която е учител.
Самият Милчев също призна пред съда, че не е постъпил правилно и обеща да няма други подобни прояви в бъдеще.
Той продължава да твърди, че не е знаел, че 1000-та лева, оставени в колата му, са подкуп за двамата – по 500 лева на човек и че е знаел само за торбичките с продукти. Сега съжалява, че не ги е откказал тогава.