Със сигурност ще е любопитно за хората от ХХІ век, свикнали да пресмятат с десетичната мерна система, да си служат с електронни измерителни уреди и да пазаруват вече в евро, как се е стигнало до това, защото не винаги е било така... Този браузър не поддържа видео елемента.
От дълбока древност хората са измервали всекидневната си земеделска, търговска или строителна дейност. В първоначалния смисъл под мерки са се разбирали мерките за дължина и производните им мерки за повърхнина и обем, мерките за маса (тегло) и за монети. Като средство за измерване на дължини са използвани разлини части от човешкото тяло - педя, стъпка (фут), лакът (аршин) и др. Като мярка за тегло са служели пшениченото, бобовото зърно и др.
В изложбата ще намерят място миниатюрни везни и мерки за пръстени, използвани в ювелирното изкуство, кантарче за теглене на бебета, различни по вид и размер - ведра и котли за течности, крини и чували за жито. Както и много други специфични за отделни отрасли на стопанския живот мерки - аршини и метри, стъкленици, кесии за пари... Всичко това в "обозримото" време от два века преди нас, откогато са се съхранили показваните експонати.
В България метричната система се въвежда на 15.11.1888 г., когато е приет Закон за мерките и теглилките. Макар че и до днес казваме: "на една ръка разстояние", "не ме мери с твоя аршин" и т.н., промените са огромни и много от мерките и теглилките само от преди век-два вече са безценни музейни експонати!
С една дума - в изложбата ще могат да бъдат видяни любопитни за окото и занимателни за ума неща! Докосването до други времена е вълнуващо и несъмнено ще направи денят Ви вълнуващ и интересен!
Всекиму ще бъде дадена възможност да провери "колко тежи" и "какво тегло носи" в този ден. Пък после, който пожелае, може да идва при нас колкото пъти поиска, за да открива още малки неща от голямата вселена на старите мерки и теглилки, защото изложбата в пълния си вид ще бъде експонирана за три месеца в РЕМ-Пловдив (от ноември 2011 г. до края на януари 2012 г).
(c) ПОТВ