За първия учебен ден от полицията излязоха със специални препоръки за безопасността на децата, предаде репортер на
Plovdiv24.bg."Пътят от дома до училище не винаги е безопасен. Децата и родители се движат по пътното платно като пешеходци, пътници или водачи. В автомобил, на велосипед или мотопед всеки един от нас може да се окаже в риск от попадане в пътен инцидент", казават от полицията и дават основни съвети за безопасност на малчуганите и техните родители.
"Ако ходиш сам на училище, избери най-безопасния и кратък маршрут от дома до училище и обратно", обръщат се към учениците. "Припомни си основните правила за движение на пешеходците. Не забравяй, че заради личната си безопасност винаги трябва да пресичаш при зелена светлина на светофара, да се движиш по тротоара и да използваш изградените подлези и надлези за пешеходци, да вървиш по банкета, отляво, срещу автомобилното движение.
Дори да закъсняваш за училище, не нарушавай правилата за движение на пътя, защото лесно може да станеш жертва на катастрофа. На оживено кръстовището пресечи с основната група пешеходци или с друг по-възрастен човек.
Обсъди с родителите си кои са хората, към които може и трябва да се обърнеш за помощ, ако настъпи пътен инцидент. Запамети номерата им в телефона си."
Ако малчуганът пък ходи на училище с велосипед, то задължително трябва да се провери техническата изправност на колелото, да избира най-безопасния маршрут от дома до училище и обратно и да не забравя, че велосипедистът е водач и за него също важат правилата за движение. До 12-годишна възраст велосипедистите трябва да се движат по тротоара, а на платното за движение може да управляват колело само с придружител, навършил 16 години.
Когато са навършили 12 години, велосипедистите трябва да карат колелото си възможно най-вдясно на платното за движение; за да предприемат маневра или да спрат, трябва да укажат с ръка посоката и задължително да се убедят, че не ги застрашава друго превозно средство. Винаги трябва да носят светлоотразителна жилетка и други елементи, закрепени за дрехите, ученическата раница или на подходящи места на колелото, съветват още от полицията.
"Дори да закъсняваш за училище, не преминавай при червен сигнал на светофара, защото лесно може да станеш причина за катастрофа и да пострадаш в нея. Помни, че при пътен инцидент трябва да позвъниш на родителите си, за да подадат те сигнал в полицията на телефон 112, или сам да направиш това."
Следват съвети към родителите на първокласник:
"Уточнете най-безопасния и кратък маршрут от дома до училище и обратно. В началото и в края на учебния ден се погрижи лично или чрез друг възрастен роднина или близък да изпратиш и посрещнеш дето си до/от училищния вход. Винаги разговаряй с детето за правилата за безопасно поведение на пешеходците и пътниците. Винаги бъди за пример и не прави компромиси на пешеходната пътека, когато светофарът свети червено.
Предварително се разберете към кого може и трябва да се обърне за помощ детето, ако не си наблизо. Запаметете в телефона му номерата на хората, на които може да се довери."
Полицията се обръща и към водачите с думите: "Не забравяйте, че децата са уязвими на пътя. Те тепърва се учат да се пазят сами" и ги съветва винаги да спазват ограниченията на скоростта, когато се движат
в близост до детско или учебно заведение. И още - винаги да бъдат в готовност да спрат, защото децата обикновено се движат на групи, но често някое от тях е изостанало и бърза да настигне другите.
"В този момент то забравя, че е на пътя и че там има други правила. Винаги помни, че децата не са възрастни. Тяхното поведение не е логично и не е адекватно."
И още - органите на реда припомнят на шофьорите да не спират върху пешеходната пътека, тъй като това кара децата да търсят друго място за пресичане на пътното платно и се оказват в риск от пътен инцидент.
Преминавайки покрай спирки, скоростта на движение винаги трябва да е под максимално разрешената, защото често децата се движат към или стоят на спирките на групи и разговарят, без да забелязват, че са слезли от тротоара и са опасно близо до автомобилния поток.
"Винаги бъди в готовност да спреш. Нерядко децата променят решението си в последния момент и неочаквано и изненадващо сменят посоката си на движение, тичайки. В тези ситуации те не помнят правилата за безопасно поведение.
Винаги давай предимство на децата, които пресичат пътното платно на пешеходна пътека. Ако зад теб има друг автомобил, подай разбираем за водача му знак, че също трябва да спре и да изчака преминаването на децата", съветват още от плоцията.