Няма изненада в резултатите от изборите на 2 октомври, нито в отношението на обществото към вота. Резултатите не са изненадващи, защото в рамките на тези няколко избора през последната малко повече от година и половина, се очерта тенденцията да се засили партията, която беше в опозиция и една от партиите да получи сериозен отлив от подкрепа с оглед последната й роля в изпълнителната власт. Това каза в интервю за Plovdiv24.bg политологът доц. д-р Даниела Пастармаджиева, преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски".
Негативната предизборна кампания не е нещо необичайно, използва се като способ за достигане до своите избиратели като основна платформа. "Проблемът с негативната кампания у нас е, че партиите, които водят негативна кампания, ще трябва да седнат в един момент на една маса с онази партия, срещу която са говорили.
Ако коментираме негативна кампания в контекста на мажоритарна демокрация като Великобритания, тогава негативната кампания не би била проблем, защото една от двете водещи политически партии ще получи мнозинство в парламента и ще състави самостоятелно правителство" - разясни доц. Пастармаджиева. Според нея, политическата криза у нас произтича именно от негативната кампания, а някои от партиите сами са си поставили капан, използвайки този метод.
Индексът за демократичност на британското списание "Икономист" дава доста висока оценка на изборния процес в България като процедури и като система. Другият компонент, който изследват, е политическата култура и там имаме доста ниска оценка, което е обичайно за общества, които са преминали от тоталитарна форма на управление към демократична.
"Нашата избирателна система произвежда фрагментирани парламенти, с много партии. Пред политическите лидери стои предизвикателството да влязат в диалог помежду си и да вземат заедно решенията чрез отстъпки и взаимно съгласие. Политическата класа обаче предпочита концентрация на власт" - каза политологът.
Доц. Пастармаджиева коментира възможността за съставяне на правителство в сегашната ситуация. "Първата идея за коалиция, е между ГЕРБ, ПП и ДБ, защото са партии, които споделят сходни ценности. Видяхме, че тонът на пресконференциите след изборите е променен и диалогичен. Дали това ще се трансформира в готовност от другата страна да направят компромис, не можем да предвидим. Коментира се и въпросът за правителство на малцинството, а "Български възход" заявиха, че биха участвали в управлението" - обясни тя.
Политолът не се ангажира с категоричен отговор дали ще се състави коалиционно правителство, защото партиите трябва да преценят какви загуби ще понесат пред избирателите си. В интервюто се разисква и въпросът за мястото на всяка партия в политическия спектър в страната.
Цялото интервю с доц. д-р Даниела Пастармаджиева гледайте в прикаченото видео!