© | Бивши и настоящи студенти от УХТ: | виж още | |
Откриване на оборудван по последна дума на техниката Франкофонски център за академично качество при УХТ, подписване на двустранен договор между Университета Клод Бернар Лион, Франция (УКБЛ) и Университета по хранителни технологии (УХТ), както и среща с академичното ръководство и франкофонски преподаватели и студенти включи наситената програма на Негово превъзходителство Филип Отие - посланик на Франция в България, при официалното му посещение в УХТ-Пловдив. На срещите присъстваха почетният консул на Франция в Пловдив Теофана Брадинска, аташето по културно и научно сътрудничество на Франция в България Жил Руе и Петър Топарев, представител на Университетската франкофонска агенция (AUF) в България. Гостите бяха приветствани от Ректора на УХТ проф. Кольо Динков, заместник-ректора по международна и информационна дейност проф. Николай Менков, както и от ръководителя на Центъра за франкофонско обучение проф. Симеон Василев.
По време на третото поредно посещение на висшия френски дипломат бе подписан договор за академично и научно сътрудничество и обмен между УКБЛ и УХТ. Заместник-ректорът по международно сътрудничество и европейски въпроси на УКБЛ Дени Буржоа изрази задоволството си от откриващата се, благодарение на постигнатата договореност, възможност за нови международни проекти в областта на дистанционното обучение. Ректорът на УХТ проф. Динков, от своя страна, благодари за оказаната материална и методологична помощ и потвърди намерението на българската страна да задълбочи сътрудничеството си с френските академични институции.
В словото си Негово превъзходителство Филип Отие изказа удовлетворението си от ,,дългогодишното пълноценно сътрудничество с Университета по хранителни технологии".
Във Франкофонския център за академично качество представителят на Университетската франкофонска агенция в България Петър Топарев представи проекта за създаване на регионална мрежа за Центрове за университетско развитие, по който бе осигурено оборудване на стойност 15 хиляди евро - интерактивна дъска, видеоконферентна връзка, 12 компютърни конфигурации, четец за електронни книги и специализирана литература на френски език.
Френските гости посетиха още лабораториите по биотехнология, биохимичен анализ и учебно-производствената база на УХТ за хляб, хлебни и сладкарски изделия, където студенти от УКБЛ и френски стажанти споделиха впечатленията си от стажа си в УХТ.
Програмата продължава с обсъждане на перспективите за развитие на сътрудничеството между българските и френските партньорски организации на кръгла маса в Центъра за франкофонско обучение с участието на Паскал Дюпьо, координатор мобилности в Университетския институт по технологии - Бург ан Брес към УКБЛ, Лион и Дени Буржоа, заместник-ректор по международно сътрудничество и европейски въпроси на УКБЛ. |