"За по-малките фирми и микропредприятията е много трудно да кандидатстват с проекти, първо защото нямаме достатъчно хора, които да работят по проекти. И второ - защото като цяло те се плашат от по-сложните процедури и от доста високите изисквания", коментира Роза Порязова, от малка частна фирма, производител на хляб и хлебни изделия.
По време на семинара бяха разяснени приоритетите в работата на екипа на ОИЦ - Пловдив до края на годината. Беше представена мрежата от 28 информационни центъра в страната, както и общите й инициативи - "Първите 7 години на България в Европейския съюз", "Научени уроци" и Конкурс на Министерски съвет за общо лого и слоган на програмите за 2014-2020 г.
Безработни млади хора, както и ръководството на Народно читалище "Любен Каравелов" - Куртово Конаре, проявиха интерес към актуалните схеми и възможности за кандидатстване с проекти по оперативните програми, насочени към развитие на човешките ресурси и отворени в момента процедури към Агенция по заетостта.
"Община Стамболийски се гордее, че се нарежда на второ място в Пловдивска област по изпълнение на проекти с евросредства на човек от населението и това много ни радва. Продължаваме да работим по проекти с европейско финансиране. В това отношение Народно читалище "Любен Каравелов" - Куртово Конаре отдавна е много активно в работата си и няма да спираме да търсим нови възможности. Освен това ние сме водещи в областта и по отношение на работата ни по Програма "Глоб@лни библиотеки", по която имаме договор за сътрудничество с мрежата от ОИЦ", обясни секретарят на читалището Емилия Шушарова.
Близо 46 млн. лева ще бъдат инвестирани в община Стамболийски по общо 6 проекта, финансирани със средства от оперативните програми. С най-голяма стойност - над 41 млн. лв., е проектът за канализацията и пречиствателната станция на отпадъчни води в региона, който е по оперативна програма "Околна среда".
В Куртово Конаре искрено се надяват през новия програмен период и те да бъдат сред одобрените селища с проекти за канализация и пречиствателна станция на отпадъчни води.
Акцентите в политиката на сближаване през следващия програмен период, Споразумението за партньорство и оперативните програми през новия програмен период 2014-2020 г, също бяха сред разискваните теми на семинара.
В края на срещата експерти от ОИЦ - Пловдив проведоха на място индивидуални разговори.
С това информационно събитие Областен информационен център - Пловдив продължава работата си по втората за 2013 година мащабна информационна кампания, която ще проведе на територията на 18-те общини в Пловдивска област.
Областен информационен център - Пловдив е част от мрежата от 28 информационни центъра за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, изградени с финансовата подкрепа на оперативна програма "Техническа помощ", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.
ОИЦ - Пловдив работи в рамките на проект на община Пловдив, № BG161РО002-3.3.02-00021-С0001 "Изграждане на областен информационен център в гр. Пловдив".