Предприемач от Пловдив разкри колко взима най-евтиният плочкаджия за квадратен метър

Автор: Диана Бикова
Коментари (7)
17:25 / 13.03.2023
106899
Най-голямото предизвикателство пред новото строителство в момента са сроковете. Общините нямат достатъчно капацитет, за да обработват бързо документацията и повечето строителни обекти вървят с изоставане между 6 и 9 месеца само заради административната тежест. Това съобщи Мирослав Язов по време на бизнес форума "Предизвикателствата пред пазара на имоти", предаде репортер на Plovdiv24.bg.

Новите разрешения са двойно повече от миналата година, защото строителните предприемачи са повече от хората на улицата. Процедурата се забавя и заради комуналните доставчици - присъединяването към електро- и водопроводната мрежи  е около една година. "Имахме случай, при който, въпреки че имаме трафопост, че сме съществуващ потребител, на EVN им отне 3 месеца, за да ни пуснат тока" - даде за пример предприемачът.

Качеството е функция на скоростта и сроковете и, ако искате качествено изпълнен обект, се чака. Язов каза, че има много обекти в града, които вървят бавно и постепенно, за да се гарантира качеството.

Купувачите в момента са родени след 1989 година, много от тях са живели в чужбина и са изключително придирчиви какво искат да придобият и строителите са започнали да предлагат всякакви екстри. Затова, според предприемача, напълно нормално е цената на новото строителство да върви само нагоре. 

Тенденцията е да се успокоят цените на строителните материали и да се възстанови процеса на доставка, за да се спазват сроковете без проблеми. Цената на труда обаче се е вдигнала неимоверно.

"Няма по-скъпо нещо от това да си строителен работник. Трудът на най-евтиния плочкаджия е 80 лева за квадратен метър, и то ако имате голям късмет да си намерите такъв. Повечето от добрите майстори предпочитат по-малки обекти, където могат да вземат по-голяма цена на квадратен метър. Така че цената на труда ще удари много сериозно новото строителство" - коментира той.

От по-миналата седмица турските работници в България са отзовани и отиват да работят в тяхната си държава след земетресенията. "Масово турски работници се прибират да работят по техните обекти, вследствие на което у нас ще има основен недостиг на работна ръка. Миналата година, покрай войната в Украйна, започнахме да купуваме материали от Турция и доста хора прокараха пътеки за доставки от Турция. Това също ще спре и ще окаже много сериозно влияние и върху материалите и върху цените на труда" - прогнозира Мирослав Язов на бизнес форуми на Imoti.net, който се провежда днес в Пловдив.

Подробности гледайте в прикаченото видео!

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (7)

Още по темата (380):
23.11.2024 Кметът на "Западен": Значителният ръст на новото строителство налага ускорена работа по проектирането на улици и други обществени обекти
16.11.2024 Пловдивчанин: Обезличаваме се и ставаме гето като София, манталитетът е
селски
09.11.2024 Издадоха разрешителни за строеж на 63 жилищни сгради в Пловдив с 2064 жилища в тях
29.10.2024 Новата улица около новия мегакомплекс в Пловдив е готова
22.10.2024 Жилищата в Пловдив са поскъпнали със 115%
26.09.2024 Хиляди стари жилища в Пловдив пустеят, посъветваха собствениците им
Още новини от Новини от Пловдив:
Единадесетият магазин на Lidl в Пловдив отвори врати днес в новия...
Десетки излязоха на протестно шествие в Пловдив
Благотворителна вечеря се проведе в Пловдив
Пожар бушува в западната част на Пловдив
Тийнейджърка е в болница, след като 70-годишна шофьорка я блъсна ...
Неадекватно зигзаг изпълнение на шофьор по Асеновградско шосе


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).