Днес състав на Окръжен съд Пловдив разгледа 9 дела с предмет условно предсрочно освобождаване на лишени от свобода. Делата са образувани по предложение на комисия, председателствана от началника на затвора Пловдив, за освобождаване от изтърпяване на остатъка от наказанието лишаване от свобода.
Съобразно разпоредбите на Наказателния кодекс, това е допустимо по отношение на осъдени, които с примерно поведение и честно отношение към труда са дали доказателства за своето поправяне, като са изтърпели не по-малко от половината от наложеното наказание, а за рецидивистите - две трети. Уважени бяха предложенията за предсрочно освобождаване на 5 от затворниците.
Един от тях е осъден за убийство, вторият за разпространение на наркотици, третият за блудство, четвъртият за грабеж и петият за обсебване. Съдът намери, че са имали примерно поведение, съвестно са изпълнявали възложените им трудови задължения и неизтърпеният остатък от наложените им наказания е сравнително малък.
На всеки един съдът определи изпитателен срок, а на един от тях и пробационна мярка "задължителна регистрация по настоящ адрес".
Исканията на 4 затворници не бяха уважени, тъй като съдът намери, че предложенията на затворническата комисия са неоснователни. Единият от тях е осъден за извършване на умишлено ПТП, вторият за хулиганство, третият за ПТП, кражба и отнемане на МПС. За всички тях от приложените пробационни доклади е видно, че не отчитат вината и не приемат отговорността за извършеното. Съдът е приел, че остатъкът от наказанията се явява значителен и не може да се приеме, че наказанието е постигнало своите цели.
Четвъртият затворник, на който беше отказано предсрочно условно освобождаване, е Ангел Рашков. Той е бил осъден за подкуп на една година и четири месеца лишаване от свобода и отделно е било приведено в изпълнение условно наказание от една година лишаване от свобода за документни престъпления, тъй като е бил нарушен изпитателния срок.
Остатъкът от наказанието му е 2 месеца и 5 дни. Искането е оставено без уважение, тъй като то не се подкрепя от данните, приложени в затворническото досие. Още при постъпването си в затвора Ангел Рашков не е признавал вината си за извършените престъпления, счита наложените наказания за несправедливи, а себе си за жертва.
Това му отношение е продължило до заседанието на Комисията, видно от становището на инспектор психолог, изготвено само седмица преди това. При тези данни съдът прие, че не са налице доказателства, че подсъдимият се е поправил, което е една от предпоставките, за да бъде освободен предсрочно.