Представители на Аграрен университет Пловдив участваха на международна конференция в Гърция
Представители на катедра "Агроекология и опазване на околната среда" на Аграрен университет Пловдив и Зелени Балкани участваха на международна конференция в Гърция.
Събитието се проведе в края на миналата седмица на колоритния гръцки остров Лимнос и бе домакинставно от Гръцкото Орнитологично Дружество (HOS Greece) в рамките на проект LIFE FALKON.
Там гнезди изолирана популация от вида белошипа ветрушка, за чието опазване са насочени сериозни усилия от природозащитната общност в южната ни съседка. На този рядък вид птица бяха посветени и докладите на членовете на Аграрен Университет Пловдив в лицето на един асистент и един докторант. Изключителен интерес сред участниците предизвика съвременния модел на изкуствена гнездилка за белошипи ветрушки, разработен от докторанта, чиято тема на дисертацията е насочена към проучване на гнездовите местообитания използване от редките соколчета в България. За изработването на модела на гнездилката са използвани модерни изолационни материали, като той е разработен съвместно с проекта на Зелени Балкани - "Живот за белошипата ветрушка“ LIFE19 NAT/BG/001017 и "Хилтоп ЕООД“ гр. Ямбол. Освен от Аграрния Университет, други участници от България бяха представители на Зелени Балкани и Университет "Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас. Българския екип представи общо 5 доклада, посветени на едни от най – редките соколчета в страната – белошипите ветрушки. Презентациите бяха оценени високо от останалите участници в събитието и предизвикаха оживени дискусии.
В научния форум участваха водещи специалисти и изследователи на белошипата ветрушка от почти всички средиземноморски страни в Европа, където видът се среща, като например Италия, Испания, Португалия, Гърция, както и представители от балканските страни България, Албания, и Босна и Херцеговина. Експерти от водещи университети, научни институции, неправителствени организации и други, представиха своите постижения в проучванията на екологичните и биологични особености на един от най – дребни соколи в Европа, който е полезен помощник на стопаните в биологичната борба с неприятелите по земеделските култури.