"Текстът се отнася за Тит Флавий Котис, който е бил първожрец на императорския култ в провинция Тракия", обясни преподавателят по старогръцки Николай Шаранков. По думите му откритието е важно и заради това, че променя датировката на Античния театър с няколко десетилетия - края на I век след Христа, а не както се смяташе досега 116-117 години от II век след Христа.
Тит Флавий Котис е бил наследник на тракийски царе и освен първожрец на цялта провинция е заемал и ред длъжности в града - съдебен представител, отговорник за строителството, архонт - т.е. кмет. Имемнно по време на този си архонтски (кметски) мандат Котис е укрисил града с великолепните сгради, сред които и Античният театър, посочват археолозите.
През годината се свърши много и на Голямата базилика, където през следващите 2 години трябва да се стигне до пълното разкритие на обектите и мозайките, изграждане на музейна експозиционна зала и площадно пространство. Целият проект трябва да е готов през ноември 2018 година.
Като цяло археолозите работиха на 31 обекта, най-проблемни от които се оказаха бул. "Васил Априлов", където ремонтът изкара на бял свят редица находки, както и "Коматевско шосе", под чието трасе са запазени основите на римски Акведукт.
Още по темата (30): | |