В рамките на национална среща за пациенти "Ракът е диагноза, а не присъда" се представиха резултатите от работата на проекта "Създаване на модел от социални услуги за последваща грижа за пациенти с онкологични заболявания". През последните 10 месеца този модел се апробира в три центъра за консултиране на онкологично болни пациенти и техните близки, които помогнаха на 277 пациента от Пловдив, София и Бургас да живеят по-пълноценно, като търсят правата си. На базата на изградения опит в предоставянето на психологическа подкрепа и социална помощ се създадоха правила (оформени в Стандарт), по които добрите практики да се мултиплицират и в онкологичните центрове в цялата страна. Повече подробности за целите на проекта разкриха Евгения Адърска - председател на АПОЗ и приятели, Н. Пр. Тове Скарстейн - посланик на Кралство Норвегия, Славчо Атанасов - кмет на гр. Пловдив, Александър Георгиев - психолог, Лидия Пиргова - социален работник, Консултативен център - София, и Любка Ангелова - пациент с онкологично заболяване.
Проектът "Създаване на модел от социални услуги за последваща грижа за пациенти с онкологични заболявания" предлага нова форма на социална услуга в страната, насочена към онкологично болните пациенти, които имат нужда от грижа в общността. Приетият Стандарт за предоставяне на социална услуга "Център за социална рехабилитация и интеграция на лица с онкологични заболявания" (ЦСРИЛОЗ) представя минималните изисквания за функциониране и качество на услугата. С нея се определя задължителния пакет услуги и дейности, които трябва да бъдат осигурени в Центъра, и се задават изисквания за качество на услугата, материална база, персонал и процедури. Стандартът гарантира правото на пациентите активно да участват в избора на услуги, като им дава възможност да преценят дали услугата, която се предлага, отговаря на техните потребности, а също и дали получават качествена услуга. Настоящият стандарт е разработен в съответствие с изискванията на Закона за социалното подпомагане (ЗСП) и Правилника за прилагането му, както и на базата на Методиката за предоставяне на услугата ЦСРИ, изработена от АСП.
Проектът е финансиран със средствата на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, осигурени от данъкоплатците на Норвегия, Лихтенщайн и Исландия. За периода 2007 - 2009 г. този фонд за подпомагане на неправителствени организации е предоставил над 2 000 000 евро за развитие на гражданското общество. Н. Пр. Тове Скарстейн - посланик на Кралство Норвегия, сподели: "Радвам се, че с помощта на норвежките данъкоплатци е възможно да се осъществи един толкова важен проект - за последваща грижа за пациенти с онкологични заболявания, която е от ключово значение за възстановяването им."
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!