Първи за акцията научиха участниците в дискусията "Какво знаем и какво не знаем за дарителството в Пловдив днес", която се проведе в зала "Съединение" преди два дни.
През тази година се навършват 25 години от 10 ноември 1989 и 70 години от 9 септември 1944 година - две дати, които бележат началото и края на най-спорния и наситен с динамични промени период от най-новата българска история.
Дистанцията от изминалия четвърт век и натрупаният емпиричен опит позволяват научноизследователската дейност да се издигне на по-високо аналитично ниво. По отношение на музейното дело също предстои много работа - времето между двете дати трябва да заеме подобаващото му се място в експозиционните зали, без идеологическа обремененост, далеч от омразата и противопоставянето, пространство, наситено с мъдрите уроци на Историята - учителка на живота.
Многоликото 45-летие, познато като социализъм или тоталитаризъм, настояваше, че историите ни са колективни, че е трудно да имаш лична и различна история.
Регионален исторически музей - Пловдив кани жителите на града и региона да се включат в кампания за даряване на вещи-символи на времето, свързани с техния бит, образование и училищен живот, културна и трудова дейност, спорт и развлечения, хобита и свободно време, както и свидетелства за етапите в развитието на техниката и технологиите, които ще бъдат личните измерения и истории на "живелите социализма".
Кампанията стартира на 17 март и ще продължи до края на месец юни 2014 г. Даренията ще бъдат приемани в Музеен център за съвременна история - ул. "Ангел Букорещлиев" № 14, между 9.00 и 13.00 часа в делничните дни. На дарителите, чиито предмети постъпват във фонд, ще бъдат издавани грамоти.
Акцията още не е стартирала официално, но вече получихме първото дарение по темата. Димитър Икономов дари на музея пишеща машина "Бултекст 40". Моделът се произвежда серийно в пловдивския завод за пишещи машини от началото на 80-те години на миналия век. Машината е прототип на съвременните персонални компютри и включва клавиатура, дисплей, механичен буквопечатащ принтер, процесор и памет от 2 kB, която може да се разпредели на 9 файла, казаха от музея.